Dejte nám daně, dali jsme si na ně

Abych musel doplácet na daních, tak to se mi ještě nestalo. Samozřejmě, že zaplatím, stejně jako jsem platil vždy a stejně jako zaplatím i příští rok, vyjde-li to opět tak, a o žádné chytráctví, jako je tzv. daňová optimalizace (no není to krásný eufemismus pro daňový únik?) se pokoušet nebudu. Ale stejně mě to štve. Ne proto, že mám platit, ale proto, komu mám platit.

Současná vládní garnitura je nedůvěryhodná a dávat jí peníze je totéž, jako je vyhazovat oknem. Proč mám platit daně někomu, kdo je zpronevěří? Proč mají mít z mých daní užitek mafiáni, kteří si rozparcelovali a zprivatizovali stát?


Nevím, jak vy, ale já platím daně proto, aby si důchodci, stejně jako nezaměstnaní, mohli zachovat lidskou důstojnost; aby na vzdělání dosáhli i ti, kteří se nenarodili se stříbrnou lžičkou v ústech; aby zdravotní péče byla k dispozici pro, kdo ji potřebují, a ne jen pro ty, kdo na ni mají; aby bylo zač uchovávat a rozvíjet kulturní dědictví; aby se nikdo nemusel doprošovat a ponižovat… a kvůli stovkám podobných „aby“, jaké jsou těm, kteří se chopili kormidla dějin a zuby nehty se ho drží, jenom k smíchu.


Mám čím dál intenzivnější pocit, že moje daně slouží především k tomu, aby korporace s miliardovými zisky mohly mít daně nižší, ke zvyšování zisků vyvolených, všech těch „dojičů kapitalismu“, pijavic napojených na státní rozpočet, k tomu, aby jiní mohli vydělávat, zatímco já pracuji.


Nevím, jak vám, ale mě se to už zajídá. Problém přitom není ve státu jako takovém a žádný minimální stát to proto nevyřeší. Problém je v tom, že se řízení státu chopili lidé, kteří věří tomu, že stát je špatný hospodář, a tak ho řídí takovým způsobem, aby tím špatným hospodářem skutečně byl. Je to samonaplňující se proroctví pravicové ideologie. Stát dnes ovládají lidé, kteří chtějí stát co nejmenší, aby jim nepřekážel, a proto se ho jednak snaží metodou přímého rozkradení demontovat, a jednak se ho pokoušejí v očích občanů maximálně zdiskreditovat. Dlužno dodat, že v obou těch agendách jsou velmi úspěšní a velmi efektivní.


Nevím, jak vy, ale já nechci a nepotřebuji nízké daně. Já chci, abych si nemusel kupovat nic z toho, na co bych sám stejně neměl ani v případě, že by daně byly nulové, já chci využívat efektů sdílení a synergie, které veřejné, státem zajišťované služby nabízejí. Já chci za své daně službu, kterou si v nich platím, já chci a potřebuji efektivní a důvěryhodný stát.


Chci zpátky svoje daně, zhodnocené ve formě veřejných služeb a veřejných statků.


Pochybuji ovšem, že se současnou politickou a ekonomickou elitou je to možné.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments