Brusele, Brusele, nech si své peníze!

Březen 30, 2012


Líbí se mi, že česká pravice si už našla způsob, jak omluvit svou neschopnost v čerpání evropských peněz. Připomeňme si, že jsme v šestém roku sedmileté finanční perspektivy a zbývá nám pouhých dvacet měsíců na uzavření smluv. To je doba krátká, vzhledem k tomu, že dosud jsme reálně vyčerpali kolem dvaceti procent. Navíc jsme v situaci, kdy jsme uzavřeli džentlmenskou dohodu, že o žádné peníze až do června žádat nebudeme. Kdybychom totiž požádali, Evropská komise by nám čerpání oficiálně pozastavila.


Česká pravice náhle přišla na to, že peníze z Bruselu vlastně nepotřebujeme. Pravice, která nás školila dlouhá léta o tom, že všechno se přepočítává peníze, říká najednou, že se přece všechno na peníze přepočítávat nedá. Že peníze z Bruselu smrdí. Je zajímavé, že to říká táž pravice, která donedávna nerozlišovala mezi penězi čistými a špinavými. Dnes pravice už peníze alespoň dělí na peníze normální a peníze fuj z Bruselu. Je to trochu pokrok, ačkoli možná není ještě dostatečný.


„Pravice“ prohlašuje, že peníze z Bruselu kazí lidi. Peníze z Bruselu motivují korupci. Pravice tak soudí dle toho, že z bruselských peněz se platí ptákoviny. Doslova, poletují kolem nich divní ptáčkové všech politických barev a nejen kolibříci. Z bruselských peněz se krade! Dva krajští šéfové, jmenovaní ještě za Topolánkových časů a modrých hauptmannů se zodpovídají před justicí z nějakých machinací.


No ony se ptákoviny platí ze všech peněz, bruselských českých, dokonce i soukromých (ale do toho nám je houby). Čím méně ale bude peněz bruselských, tím více se bude muset rozkrást peněz českých. Vycházejme z toho, že množství rozkradeného majetku je v rámci našich privatizačních a znárodňovacích tradic konstantou. Možná by se ušetřilo víc, kdyby se v Čechách nekradlo, ale to je jen hypotetická možnost. V hospodě, to mají při řečech zlodějně všichni velký voči a huby, ale s trestními oznámeními jsem už býval osamocen. Až na výjimky se moc nevyšetřilo a ještě mi ošklivě vyhrožovali, že to odskáču. To se mne zpravidla nikdo nezastal.


No, dost možná, že nás rozhodnutí z Brusele zbaví starostí s utrácením. Aspoň zčásti. Unijní pokladna bude mít potíž naplnit kasu, přestože řada zemí počítá s nejvyšším čerpáním fondů letos a napřesrok. Hospodářský růst nedosahuje očekávání a příjmy tedy budou nižší. No, a protože Češi tak často chtějí na unijním rozpočtu šetřit, je možné, že nám Komise a Rada vyhoví. Sankce v podobě škrtání příspěvku z fondů budou totiž v kursu. Zbavíme se tak ponižující bruselské korupce. Uznejte, že to zní nadějně.


Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments