Demokracie v České republice je jen iluze: Postavme se aroganci moci

Hnutí za přímou demokracii www.hzpd.cz


Plzeň, 14. září 2012 – Hnutí za přímou demokracii (HzPD) vydalo prohlášení k Mezinárodnímu dni demokracie, vyhlašovaným OSN na den 15. září. Současný stav demokracie v České republice považuje hnutí za dlouhodobě neudržitelný a připravuje v podzimních měsících protestní shromáždění.

Mluvčí HzPD Milan Valach uvádí: „Podle prohlášení OSN Mezinárodní den demokracie poskytuje příležitost k přezkoumání stavu demokracie ve světě. My dnes chceme poukázat především na katastrofální stav české demokracie.

Mnoho lidí v naší zemi se naivně domnívalo, že po sametové revoluci jsme se ocitli ve vysněné demokracii. Nyní si uvědomují, že současný politický systém neslouží jim, ale jen vládnoucím elitám. Za 23 let fungování tzv. zastupitelské demokracie můžeme vyjmenovat stovky a více případů, kdy politici rozhodovali bez ohledu na to, jaký byl postoj většiny občanů v naší zemi.

Současným nejviditelnějším příkladem nefunkčnosti demokracie je bezesporu zákon o církevních restitucích.

Chceme především zdůraznit, že politici vůbec nerespektují názory většiny občanů k tomuto zákonu. Přitom jde o největší přesun státního majetku v našich dějinách, s nímž 80% lidí nesouhlasí a žádá referendum.

Prostřednictvím naší dopisové kampaně odeslalo poslancům protest více než 30 000 občanů. Poslanci to považují za obtěžování a kyberšikanu. To je podle nás alarmující přístup.

Vládnoucí koalice, svou ignorací, staví lidi do role poslušných voličů, kteří mohou promluvit jen jednou za čtyři roky v den voleb. Takto jsme si demokracii nepředstavovali.

Chceme upozornit i na takové absurdity dnešního sytému, jako je vykonávání mandátu odsouzenými poslanci Škárkou a Bártou, nebo existenci vlády díky poslanců za stranu LIDEM, za kterou nebyli nikdy zvoleni“.

Snažíme se dlouhodobě prosadit zavedení nového politického systému, který bude fungovat na principu přímé respektive polopřímé demokracie. Jeho zásadními prvky musí být odvolatelnost politiků a obecné referendum.

Je třeba neustále ukazovat na to, že pokud si sami lidé nevynutí změnu Ústavy ČR v uvedeném duchu, politici to dobrovolně neudělají.

Na podporu tohoto úsilí o prosazení systému přímé demokracie v ČR proto připravujeme v podzimních měsících protestní shromáždění vždy v Praze na Václavském náměstí od 10,00 do 12,00.

28. září to bude akce pod názvem „Jen přímá demokracie je skutečná demokracie“ a 28. října pod názvem „Zachraňme naši zemi. Bez sociální spravedlnosti není demokracie.“

Jsme si vědomi toho, že prosazení systému přímé demokracie je dlouhodobější záležitost. Je to však jediná možnost, jak se dostat ze současné krize a vytvořit spravedlivější systém v naší zemi“, zakončuje prohlášení mluvčí HzPD Milan Valach.

Za Hnutí za přímou demokracii


L. Štítkovec


Další informace:

Ladislav Štítkovec, mediální koordinátor

e-mail: plzen@hzpd.cz

tel.: 723033064

http://www.hzpd.cz


_________________________________________________________________________________

Poznámky:


Odkaz na TZ: http://www.hzpd.cz/demokracie-v-ceske-republice-je-jen-iluze-postavme-se-aroganci-moci/


Odkaz na MDD – OSN: http://www.un.org/en/events/democracyday/index.shtml

http://www.osn.cz/zpravodajstvi/zpravy/zprava.php?id=1635


Odkaz na dopisovou kampaň: http://www.hzpd.cz/vyzva-poslancum-a-senatorum


Argumenty proti církevním restitucím: http://www.hzpd.cz/cirkevni-restituce/


Hnutí za přímou demokracii je občanským sdružením založeným v únoru 2001. Není politickou stranou, nechce jí být a neusiluje o vstup do parlamentu. Avšak usiluje o změnu postavení občanů v politickém systému naší země tak, aby se v souladu s Ústavou ČR stali skutečnými nositeli moci ve státě.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments