Dobešovo národní desatero aneb Nic, ale naše …

Happening s názvem „Dobešovo desatero aneb Nic, ale naše“ míří proti záměru ministra Dobeše změnit rámcové vzdělávací programy základních škol a přidat do osnov výchovu k národní hrdosti.  „Vzdělávání by mělo podporovat občanské sebevědomí a dávat lidem rozhled umožňující jejich účast na společenském dění, důraz na vlastenectví a národní hrdost vrací školské osnovy do 19. století,“ uvedla mluvčí ProAltu Tereza Stöckelová. Podtitul „Nic, ale naše“ vyjadřuje obavy nad souběhem chystaných vládních reforem a zavedením výchovy k vlastenectví. „Reformy ohrožují společenskou soudržnost privatizací veřejných služeb a prohlubováním sociálních a ekonomických nerovností. Sebevědomá společnost nestojí na nacionálních, ale na občanských principech,“ dále uvedla Stöckelová.


Po happeningu bude následovat veřejná debata s Janem Čulíkem, vysokoškolským pedagogem působícím na univerzitě v Glasgow ve Velké Británii a šéfredaktoremBritských listů. Jan Čulík představí situaci ve vysokém školství ve Velké Británii, kde v současné době kulminuje veřejná diskuse o školném a proměně vysokých škol.

Diskuze bude věnována především otázce školného, které je součástí plánované vysokoškolské reformy i v České republice. „Zpoplatnění vysokoškolského studia přispěje k dalšímu prohlubování sociálních nerovností a zatíží absolventy dluhem na začátku jejich pracovní dráhy. Úroveň školství se tím nezlepší, jen banky budou mít další zdroj příjmu z půjček a úroků. Místo životních šancí nabízí Ministerstvo školství dospívající generaci leda to, aby byli hrdi na svoji příslušnost k národu, který má „Karla IV. a Jaromíra Jágra,“ jak uvedl ministr Dobeš pro idnes.cz,“dodává Stöckelová.

Kontakt:

Tereza Stöckelová, tel: 777 591 994, e-mail: tereza.stockelova@proalt.cz

Pozvánka ke stažení zde.

Zdroj: ProAlt

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments