Dobrý den z Moskvy

Prosinec 11, 2011

Včera jsem se byl podívat na Bolotnoj Ploščadi v Moskvě, jak vypadá demokracie v praxi na ruský způsob. Byl jsem včera v Moskvě na obchodním jednání, a protože tohle je příležitost, která se nenaskytne každý den, vydali jsme se, teple oblečení, podívat se na moskevský „Tahrír“.

Procházeli jsme sem a tam, popovídali si s lidmi, zakřičeli si…

Po demonstraci jsme se vrátili do hotelu, a tam jsem si na internetu otevřel SME a zůstal jsem trochu překvapený a zaskočený z „objektivity“, „vyváženosti“ a „profesionality“… Svoje dojmy mohu shrnout asi takto:

  1. Na těchto „masových demonstracích“ nebylo více než 20 až 25 tisíc lidí, z toho na největším prostranství (odkud jsem se právě vrátil) bylo nejvýše 15 000 – takže nevím, o jakých statisících se tu píše… Pokud se někde na rohu sejde 30 – 50 „demonstrantů“, „občanských aktivistů“, „disidentů“ nebo „demokratické opozice“ (Karpov a spol.), tak si pozvou 50 novinářů z AP apod. a jsou z toho tiitulky – i na SMEčku… Nikdo se ale nezabývá tím, kdo jsou tito lidé a kdo je platí, čím se tito lidé živí… V tomto případě agentury „vyrábějící veřejné mínění“, jejichž feedy zveřejňuje i SMEčko, napíšou, že jich tam byly „stovky“. Takže matematika sedí – teď jich tam byly „statisíce“ (?) = max. 25 000.

  1. Na Bolotnoj Ploščadi byli hojně zastoupení komunisti, ti si ve volbách polepšili a mají více než 20 (oficiálních) procent, prakticky vzato, někdo, kdo si polepší ve volbách – půjde protestovat proti výsledkům voleb? Logika pokulhává – v tomto případě, stejně jako v propagandě proti Libyi, Íránu, Sýrii. Mluvil jsem s mnohými, Vaše zprávy (myšleno SME – pozn. překl.) opravdu lžou.

  2. Možná, že volby nebyly košera některé výsledky byly zfalšované či upravované, ale odchylka může byt malá. Jsou k tomu různé komise a dá se to vyřešit jiným způsobem, kdo viděl tiskovou konferenci Medveděva v Praze, ví, o čem mluvím. Vezměte v úvahu rozlohu Ruska a velký počet jeho obyvatel a voličů (trávím zde 3 měsíce v roce), rozdíl možná bude o 1 – 3 křesla v Dumě více nebo méně pro nějakou stranu, v každém případě nebude konečný výsledek jiný než ten, co byl oficiálně vyhlášený, takže Karpov a Jabloko nemají v žádném nárok. To Paliho Kapurkova získá na Slovensku procentuálně více. Jen připomínám, že by tato „opozice“, „demokratizíčtí aktivisti“, nebo „disidenti“ museli mít více jak 7 %, a to v žádném případě nemohou získat. Clintonová vrčí, že volby byly nespravedlivé a nedemokratické – ale přitom stále ještě nevím, jestli byl George Bush zvolený za pomoci svého bratra „demokraticky“, a vůbec – volby v USA jsou téma na dlouhou debatu, dalo by se o nich dlouho polemizovat.

  3. Lži, mnoho lží. Tak jako jsou „mienkotvorná“ média zavádějící, co se týče Libye, Íránu či Sýrie, mlží i v tomto případě. Hned ten večer, kdy se uzavíraly volební místnosti, Clintonová, aniž by se seznámila s oficiálními výsledky, které ještě ani nebyly řádně vyhlášené, udala směr prohlášením, že volby byly „neférové a nedemokratické“. Hned na to „umělci“ z FOX TV vystavili na internet „footage“ z velkých demonstrací v Moskvě s palmami, lidmi v tričkách s dlouhými rukávy, ohněm u telefonní budky s řeckou bankou v pozadí. Lidé, kteří čtou i jiné zprávy, než jsou ty, které se tu v (občas komických) překladech od AP a Reuters zveřejňují, vědí, o čem hovořím. Byl jsem tam a mohu jen potvrdit, že je tam kosa, jako se sluší na ruskou zimu … a palmy jsem nikde neviděl… I tyto fotky, pěkně vyselektované, kdyby je brali svrchu, tak by lidé přišli na to, že až takové „davy lidí“ tam nebyly. Lidé přicházeli, postávali, si a odcházeli… „mainstreamová média a agentury“ žíznivě čekaly na nepokoje a silné srážky policie a armády s protestujícími, tedy nějakou „2011“ verzi „krvavé neděle“ (Petrohrad 1905, kdy car dal vojskem postřílet mnoho demonstrantů). To se ale nestalo, a pisálkové odešli s dlouhými nosy. Jejich šéfové jsou zarmoucení a vymýšlejí další „event“. Nejzábavnější na tom je, že jsem se dozvěděl jednu novou věc, a to, že v Moskvě teče řeka Volha… LOL

  4. Kvalita „žurnalistiky“. Máte v Moskvě Petru Procházkovou a Mirka Todu – proč nemáme informace z první ruky, to nemají jednu videokameru, jako ji měl Korda, když svého času chodil „diskutovat“ s Ficem, nebo jednoho brigádníka, který by je natáčel? A získal něco, co bych nazval informací z první ruky? RT (Russia Today) tam měla svých asi 30 – 40 zaměstnanců a spolupracovníků, vy dva a výsledek žádný. Proč to mám suplovat já svým blogem?

A úplně na závěr povím na rovinu, že kdyby žil pan Ježík, tak by ho z Vaší „práce“ určitě ranila mrtvice…

P. S. Toto je má reakce na tento dnešní článek SME. Když jsem psal svůj diskusní příspěvek, byl jsem pěkně po demokraticku ihned smazaný, a jsem permanentně blokovaný, přestože mám zaplacené PIANO a „neomezený přístup“ na diskuse a přestože jsem neporušil ty vaše kodexy – opravdu, máte i vy ve SME vůbec nějaké kodexy pro sebe?

Více zde

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments