Petice proti bolesti


Vážené poslankyně a poslanci, senátorky a senátoři, členové vlády, obracíme se na Vás v souladu se zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním, s požadavkem, abyste ve veřejném zájmu obnovili plnou dostupnost léčby silné a velmi silné bolesti, která se stala díky rozhodnutí státních orgánů pro pacienty téměř nedostupnou.

Od 1. září 2011 došlo k razantnímu snížení úhrad léčiv používaných k tlumení silných a velmi silných bolestí (perorální silné opioidy) vyúsťující v takovou výši spoluúčasti pacientů, že se stávají pro pacienty finančně nedostupnými. Není možné očekávat, že by si tito (často onkologičtí nebo invalidní pacienti) dopláceli na analgetika až tisíce korun měsíčně. Bohužel nejvíce jsou postiženi nemocní pacienti užívající vyšší dávky analgetik. Tato léčiva, v celém spektru účinných látek, hrají nepostradatelnou roli v léčbě a nejsou nahraditelná jinými léčivy. Silná a velmi silná bolest je zvláštní zdravotnickou jednotkou, která má zásadní etický, morální, společenský a medicínský význam. Žádný pacient trpící silnou a velmi silnou bolestí nesmí být ponechán bez adekvátní terapie.

Ačkoliv byly dotčené státní orgány opakovaně upozorněny na nesprávnost jejich počínání, nepřehodnotily svůj zcela nesprávný a neetický přístup.

Tlumení bolesti je ve všech civilizovaných společnostech považováno za zásadní terapeutické opatření a omezování dostupnosti léčby je z lékařského, etického i společenského hlediska zcela neakceptovatelné. Požadujeme obnovení plné dostupnosti léčby silné a velmi silné bolesti pro pacienty trpící touto bolestí.


V Brně, dne 19.10.2011

Petiční výbor:

MUDr. Marek Hakl, PhD,
MUDr. Radovan Hřib
MUDr. Jitka Záthurecká
Prim. MUDr. Tomáš Gabrhelík, PhD.

Petiční výbor zastupuje: MUDr. Marek Hakl, PhD.
 

Petici můžete podepsat zde

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments