Duben 28, 2011
Republikánská strana od zvolení Baracka Obamy ukázala, že jedním z jejích hlavních intelektuálních argumentů bylo „vše pro pravici“. Oni už dlouho tvrdí, že evoluce je mýtus, v nějž věři pouze kňouraví liberálové – a ukazuje se, že to má něco do sebe. Každých šest měsíců Republikánská strana uctívá nového hrdinu, a pokaždé je to někdo o stupínek níže na evoluční stupnici.
Sarah Palin řekla jásajícím shromážděním, že její poselství světu je: „Kopneme vás do prdele, to je ten americký způsob!“ To však nestačilo. Tak našli Michele Bachmannovou, která temným hlasem pronesla, že bylo „zajímavou shodou okolností“, že prasečí chřipka vypuká pouze pod demokratickými prezidenty, prohlašuje, že je poselstvím filmu Lví král je „Jsem lepší v tom co dělám, protože jsem gay,“ a tvrdí, že, „neexistuje ani jedna studie, která by mohla být předložena, aby prokázala, že oxid uhličitý je škodlivý plyn.
Ani to nestačilo. Dalo se s poloviční pravděpodobností očekávat, že příštím uchazečem primitivní ryba zahalená do hvězd a pruhů. Ale nebylo to nic tak sofistikovaného. Na oponu vstoupil krajní pravičák Donald Trump, miliardář v paruce, který vyplnil Ameriku falickými symboly a svým jménem polepil více nároží než průměrný diktátor ze střední Asie. Průzkum naznačuje, že je nejpopulárnějším kandidátem mezi republikánskými voliči. Není těžké pochopit, proč.
Trump je ztělesněním trendu v republikánské politice, dovedeného za posledních třicet pět roků do svého logického závěru. Je to republikánský id, složka republikánství, konečně zcela oproštěná ode všech omezení a veškeré reality.
První jeho rysem je nepokrytý imperialismus. O Libyi říká: „Já bych tam šel a vzal si tu ropu … sebral bych jim tu ropu a zastavil ty dětské tahanice.“ O Iráku: „Zůstaneme tam a vezmeme si ropu … Za starých časů, když jste vedli válku a vyhráli jste, byl ten stát váš.“ To je ten pohled, že svět je v podstatě americký majetek, nevhodně obývaný cizinci, kteří neoprávněně obsadili ropná pole. Trump říká, že Amerika potřebuje „zastavit to, co se děje ve světě. Svět prostě ničí naši zemi. Ostatní země oslabují naši sílu.?g USA musí naprosto dominovat. V tomto ohledu je prostě celý George W. Bush.
Druhým jde předsudečné píšťalky na psy – jejíž tóny jsou právě tak vysoké, aby je slyšeli vystrašení bílí republikáni. Trump vyrobil své ústřední téma tvrzením, že se Obama nenarodil v Americe (a proto bylo obsazení Bílého domu nelegální), a i když se už dávno prokázalo, že tato konspirační teorie je asi tak věrohodná jako lidé, kteří tvrdí, že Paul McCartney byl zabit v roce 1969 a nahrazen podvodníkem. Trump řekl, že nikdo „nikdy nepředstoupí“, aby řekl, že znal Obamu, když byl jako dítě na Havaji. Když spousta lidí poukázala, že znali Obamu jako dítě, Trump se vysmíval myšlence, že by si to mohli tak dlouho pamatovat.
Pak prohlásil, že „slyšel“, že Obamův rodný list říká, že je muslim. Když bylo bylo zveřejněno, že nikdo nic takového neříkal, Trump řekl: „Jsem na sebe velmi hrdý.
Voliči v republikánských primárkách slyšeli to poselství dobře – černý chlap je cizinec. On není jedním z nás. Trump reagoval na tato obvinění tím, že řekl: „Vždycky jsem měl skvělé vztahy s černochy.
Třetí rysem je nepokryté uctívání bohatství jako pro ně samé – a jejho vynětí z jakékoliv společenské odpovědnosti. Trump je bohatý, protože mu jeho otec přenechal rozsáhlý byznys a od té doby společnosti s jeho jménem čtyřikrát skončily v konkurzu. Clay Johnson, novinář, držitel Pulitzerovu ceny, studoval Trumpovy účty a tvrdil, že zatímco Trump uvádí velikost svého majetku na 1,4 mld. dolarů, ve skutečnosti bylo jeho čisté jmění -600 milionů dolarů. To znamená, že dlužil o 600 milionů dolarů víc, než vlastnil. My všichni máme větší majetek než on.
Johnson říká, že ve skutečnosti většina Trumpova zdánlivého jmění pochází z "odolávání svým věřitelům" a ze státních dotací a upřednostňování jeho projektů – které následovaly po velkých sponzorských darech pro kampaně obou stran, někdy i ve stejném volebním boji. Trump popírá tyto výdaje a vystupuje jako „geniální podnikatel“.
Pro republikánskou stranu je však hromadění peněz samo o sobě důkazem ctnosti, bez ohledu na to, jak byly získány. Nejbohatší jednoJohnson studoval čtyři nedávná Trumpova daňová přiznání a zjistil, že legálně neplatil žádné daně ve dvou z nich. V dnešní Americe může i školník platit vyšší daň z příjmu než Donald Trump – a Republikáni to nepovažují za důvod ke studu, ale naopak k hrdosti.
Kdo jsou ti, kdo tato osvobození od daně pro superbohaté platí? Zde je jeden příklad. Republikánský rozpočet, který právě prošel Kongresem, srazil finanční prostředky na pomoc předčasně narozeným dětem, aby přežily. Bohatí hýří, zatímco chudí trpí. Trump se nabízí jako dokonalý symbol – on si ani bez rozpaků nepotřese ruku s obyčejnými Američany, protože od nich „chytíte všechny možné věci“. Ano, republikánský frontman je miliardář, který se doslová nebude ani dotýkat chudých nebo střední třídy.
Čtvrtý rys je schopnost trvat na tom, že vše, co se nehodí do vašeho pohledu na svět, buď neexistuje, nebo je možné překonat čistou vlastní vůlí. Brzy budou USA muset rozšířit horní limit svého vládního dluhu – sumy peněz, kterou si vláda může půjčit – jinak nastane státní bankrot. Prakticky každý ekonom na světě, říká, že by to způsobilo další globální ekonomické zhroucení. Trump je okřikuje: „Co ekonomové umějí? Většina z nich není moc rozumu nepobrala.“
Follow Johann Hari on Twitter: www.twitter.com/johannhari101
Když se Republikání mají potýkat s jakýmkoli dlouhodobým sociálním a ekonomickým problémem, mají jednu odpověď: Byl by vyřešen, jen kdybychom agresivněji trvali na naši aroganci. Takže Trump říká, že „je tak snadné" řešit rostoucí ceny ropy. On by jen vyzval OPEC, kartel národů produkujících ropu, jako by oni byli soutěžícími v jeho TV show „Aprentice“ (licenci koupila Prima a uvádí ji pod názvem „Šéfka“ – pozn. edit.), a prohlásil: „Hodlám se jim podívat do očí a říci ‚Kolegové bavili jste se. Vaše zábava je u konce .’… Je to tak snadné. Je to všechno o tom, kdo jim to řekne.“ A stejně tak s Čínou, říká. On jí přikáže, aby přestala manipulovat svou měnu. Když mu bylo řečeno, že oni přece jen mají jistý finanční vliv na USA, vyštěkl: „Oni mají některé z našich dluhů. A to je dobrý obchod. Je to jen velmi malé číslo v porovnání s celým světem. Jasné?“
To je to, co chce tvrdé jádro republikánských voličů slyšet. Spisovatel Matthew Yglesias to nazývá „the Green Lantern Theory of Geopolitics“ podle superhrdiny komiksu jménem Green Lantern, který může použít svých superschopností jenom když „když překoná strach“ a ukáže sebevědomí – a pak už může dělat cokoliv. To je Trumpův pohled. Ukňouraný svět prostě potřebuje být přinucen k podrobení se asertivnější Americe – ale taky může být vyhozen do vzduchu a Amerika si pak najde lepší.
Trump se pravděpodobně nestane republikánským kandidátem, ale nebude to proto, že většina republikánů odmítá jeho názory. Ne: bude to proto, protože vyhlašuje tyto argumenty příliš hrubým způsobem, který se nehodí masovou veřejnou spotřebu. Bere základní dogmata šeptaná léta Reaganem, Bushem a Tea Party, a křičí je do megafonu. Republikánský presidentský kandidát bude sdílet podobné myšlenky, ale vyjádří je jemněji.
V případě, že si myslíte, že tyto myšlenky jsou ve straně okrajové, vzpomeňte si – je to spojeno s rozpočtovým plánem wisconsinského kongresmana Paula Ryana. Je to jednoduché: snížit na polovinu daně pro jedno procento nejbohatších a ukončit veškeré daně z příjmu právnických osob, dividend a dědictví. Zaplatí se to osekáním výdajů na potravinové poukázky pro chudé, zdravotní péči pro chudé a starší lidi i základní služby. Cílem je vrátit USA na úroveň výdajů roku 1920 – a zatímco Ryan to rámuje jako reakci na deficit, tak by ho to vlastně podle Centra pro rozpočet a politické priority (Center for Budget and Policy Priorities) mělo zvýšit. Ryan říká: „Důvod, proč jsem se zapojil do veřejné služby" byl ten, že četl spisy Ayn Randové, které popisují chudé jako "parazity", kteří musí "zahynout", a jsou nejlépe shrnuty titulem jedné z jejích knih s názvem Ctnost sobectví.
Tragédií je, že Obama potřebuje seriozní opozici – ale ne v tomto směru. Ve skutečnosti je financován podobně destruktivními firemními zájmy a má jen o pár stupínků blíže k rozumu než tito lidé. Ale tváří v tvář takovým zjevným nesmyslům se zdá, že slouží dolním 99ům Američanů mnohem více, než je tomu ve skutečnosti. procent
V Republikánské straně dnes není dokonce dominující ani tržní fundamentalismus. Jedná se o surový nietzshianismus (filozof Nietzshe zdůrazňuje vůli k moci jako hlavní motivační sílu jedince i společnosti – pozn. aut.), zasvěcení se povznášejícímu bohatství jako nadřazená třída oproštěná od zbytku společnosti. Takže kdo by mohl být republikánským kandidátem? Slyšel jsem, že čtyři jezdci z Apokalypsy zvažovali společnou kandidaturu, ale Tea Party má k tomu zásadní výhrady – mají prý až příliš vytříbené chování.
Převzato z Huffington Post
Johann Hari je publicista deníku Independent, můžete jej následovat na jeho Twitter.
Překlad: Aram
Foto: zdroj