Dopis nespokojeného koncesionáře ČT


From: Stanislav Blaha [mailto:st.blaha@gmail.com]
Sent: Monday, October 17, 2011 7:25 AM

To: Novák Dalimil ext.
Subject: Kritika ČT

Vážený pane Nováku,

se zájmem sleduji Vaši polemiku s Janem Korálem o vyváženosti či nevyváženosti zpravodajství ČT, v níž jsem plně na straně Jana Korála. Naprosto chápu jeho rozhořčení a připojuji se k němu s upozorněním, že ČT porušuje celou řadu českých zákonů a etických norem. Jako koncesionář České televize jsem hrubě nespokojen s tím, jakým způsobem ČT informuje o domácí i zahraniční politice. Jedná se dle mého názoru o tyto zásadní zpravodajské chyby:

 • Ve zpravodajství není zpravidla poskytnut žádný prostor druhé straně sporu, ať už se jedná o bombardování Libye, Occupy Wall Street, 11. září a války s ním spojené, nebo válku v bývalé Jugoslávii, pokud už se např. objeví ve zpravodajství zástupce údajně svržené libyjské vlády, je to vždy v negativním smyslu, obrazové zpravodajství z bojů zobrazuje zásadně jednu stranu konfliktu, následky války a bombardování na civilisty nejsou ukázány nebo jsou bagatelizovány, trestná činnost, rasové a etnické čistky ze strany povstalců taktéž.
 • ČT se opakovaně blamuje nekritickým přebíráním válečné propagandy jedné strany konfliktu, které se poté ukáže být nepravdivým (opakované zprávy o zajetí Kaddáfího synů, zpráva o přestěhování NTC do Tripolisu, zprávy o dobytí měst, které v té době byly a někdy i dodnes jsou v držení loajalistů)
 • O současné protiofenzívě Kaddáfího jste, pokud je mi známo, na rozdíl např. od BBC, neinformovali
 • Protestům Occupy Wall Street jste se začali věnovat až ve chvíli, kdy přerostly do globálního hnutí
 • Porovnám-li to s pozorností, kterou jste od samého počátku věnovali Tea Party, nemohu se ubránit dojmu, že jste se snažili toto hnutí, společně se světovým mainstreamem před veřejností od počátku utajit
 • Podobným způsobem jste postupovali i u španělských Indignados, navíc jste dodnes v reportážích jasně a jednoznačně netlumočili jasné vyslovené požadavky Occupy Wall Street, chybí mi také zpravodajství z míst protestů a tlumočení názorů protestujících (u hnutí Tea Party to přitom od začátku šlo…)
 • O problémech Blízkého východu až na výjimky informujete z proizraelských a protiarabských pozic, opět nedáváte vyvážený prostor oběma stranám konfliktu, jen výjimečně dostávají prostor umírněné osobnosti z obou stran konfliktu
 • Dokumenty, publicistické pořady a diskusní pořady s účastí opozičních politiků a neparlamentních stran zařazujete v programu až na výjimky v pozdních nočních hodinách
 • Do hlavních debatních pořadů zvete opakovaně stejný okruh diskutujících, otázky moderátorů svědčí o jejich zaujatosti, ve chvíli, kdy diskutující začne hovořit o věcech nepříjemných pro vládu mu moderátor zpravidla skočí do řeči
 • Do ekonomických programů zvete zpravidla reprezentanty neoliberálních ekonomických názorů a lobbisty (typickým příkladem je opakované zvaní šéfa asociace penzijních fondů Rusnoka do diskusí o důchodové reformě, a to aniž by měl patřičnou oponenturu), při diskusi o závažných ekonomických otázkách neposkytujete dostatečný prostor kritikům vládních návrhů
 • Moderátoři zpravodajství a diskusních pořadů jsou zoufale krotcí, především tehdy, když by měli jít do sporu s vládními politiky a představiteli velkého byznysu, či požadovat po nich vysvětlení "reformních kroků", přičemž krotkost moderátorů velmi často vyplývá z jejich naprosté neznalosti věci, zkušené moderátory a reportéry jste totiž ve vysílání nahradili "hezkými tvářičkami", které bezduše předčítají připravené zprávy a dávají svým hostům předpřipravené otázky
 • Zcela jste rezignovali na investigaci ve velkých korupčních kauzách, publicistické pořady se v poslední době až na výjimky zabývají "malými rybami", pokud už se pustíte do nějaké velké kauzy, nedotáhnete ji do konce

Toto je jenom několik případů, které považuji za charakteristické pro činnost současné ČT. Jako koncesionář jsem velmi nespokojen, protože za své peníze jako protihodnotu získávám jednostranné vymývání mozku, vládní propagandu a sofistikovanou skrytou reklamu.

S pozdravem Vám i novému panu řediteli

Stanislav Blaha
tel. 724 023 443
www.outsidermedia.cz

Vážený pane Bláho,
 
dovolte mi, abych opravil Vaše nesprávné informace o vysílání ČT (které možná pramení z toho, že jste nemohl sledovat celé vysílání, což je pochopitelné):
 
– U protestů na WallStreet byl v reportážích dostatečný prostor pro názor demonstrantů a jejich požadavky. Stejně tak jsme tlumočili názor tamních orgánů a jejich požadavky. Stejně tak dostaly prostor ve zpravodajství o Libyi i projevy přímo M.Kaddáfího, nebo jeho spolupracovníků, případně některých jeho synů, kteří sami dementovali zprávy o svém zadržování. Ohledně bombardování jsme informovali o počtech obětí, údajích libyjských úřadů o velkém množství obětí po náletech NATO, i zprávy Amnesty International že povstalci zabíjeli a mstili se na lidech loajálních předchozí vládě.
 
– Při uvádění údajů o zadržení Kaddáfího synů jsme vždy citovali zdroj a zaznělo, že jde o údajné zprávy. Informovali jsme i o ofenzivě a o tom, že povstalci nemají své pozice jisté.
 
– O protestech na Wall Street jsme informovali nejen v Událostech už několik týdnů zpět. V den globálního protestu 15.října jsme mu věnovali velký prostor ve vysílání, včetně záběrů a také článků na webu ČT24 s fotografiemi i z Česka a také v článcích na facebookových stránkách ČT24, kde mohli diváci vkládat fotky a komentovat/diskutovat.
 
– Tea Party jsme pozornost věnovali dostatečnou – bylo o něm několik reportáží a také hosté v diskusních pořadech ČT, kteří o něm informovali a honotili ho.
 
– O protestech ve Španělsku jsme také informovali – věnovali jsme jim velký prostor třeba i v Hydeparku s pozvanými spoluorganizátory, kteří mohli vysvětlit všechny myšlenky M15, DRY i Demokracie 2.0 – o tom všem se diskutovalo s diváky v živém vysílání ČT24 nebo také v Otázkách Václava Moravce.
 
– Ohledně situace v dalších arabských zemích jsme informovali ve velké míře a do diskusních pořadů jsme pozvali řadu osobností/odborníků z různých stran názorového spektra.
 
– Ohledně politických diskusí – opozice dostává odpovídající prostor i v hlavních pořadech ČT, jako jsou Otázky Václava Moravce či Události komentáře, Máte slovo, atd. Stejně tak dostávají prostor i neparlamentní strany a to ve vysílání v době prime-time – příkladem je např. Petr Mach ze Svobodných, který už byl hostem Hydeparku 2x, či další členové této strany. Stejně tak dáváme prostor i dalším neparlamentním stranám. Před volbami jsme navíc dali prostor v prime-time VŠEM kandidujícím stranám a hnutím a divák si mohl vybrat, komu dá hlas. Zde mám dojem, že vůbec nemáte přehled, kdo všechno na obrazovce ČT prostor dostává. Jinak byste takový nesmysl o nedostatečném prostoru pro opozici vůbec nemohl napsat (zářným příkladem jsou speciály Otázek V. Moravce o vládních reformách – důchodové, zdravotnické, kdy byli kritici reforem ve výrazné přesile oproti vládním politikům).
 
– Viz předchozí komentář platí i o ekonomických diskusích – opozice dostává velký prostor, stejně tak kritici vládních kroků z řad odborníků.
 
– Ohledně "krotkosti" moderátorů – to je pouze Váš paušální výrok bez jakékoli konkrétnosti či příkladu rozhovoru. Beru to, jako obvyklou formu kritiky, když se krtitikovi nedostává argumentů. Rozhovory ve vysílání jsou velmi tvrdé jak s vládními, tak opozičními politiky. Všem měříme stejně. Neznalost moderátorů je také paušální hodnotící prvek bez konkrétnosti. Na to nemám jak a ani nehodlám reagovat.
 
– Velké kauzy odhalují investigativci ČT pravidelně – zveme k nim i představitele stran, kterých se týkají. Když odmítnou přijít do diskuse, zůstaně pro ně ve studiu klidně prázdná židle a prostor dostane jejich kritik/oponent (viz neúčast Petra Nečase v mimořádných Otázkách V. Moravce v době koaliční krize a skandálu VV, stejně tak prázdná židle pro eministra Drobila v případě kauzy SFŽP, kdy byl ve studiu sám Libor Michálek, atd…)
 
Vážený pane Bláho,
 
jako koncesionář ČT dostáváte informační servis se zastoupením celého názorového spektra. Hodnocení Vám však ČT vnucovat nebude – vytvoření názoru je na Vás a dalších divácích. Máte vlastní schopnost kritického uvažování a stejnou schopnost mají i další diváci. Jste důkazem, že ČT žádné mozky nevymývá – jelikož jste schopen uvažovat samostatně. ČT Vám pouze předává informace k tomu, abyste si názor vytvořil sám – ať už na základě reportáží, nebo názorů hostů, které do vysílání zveme.
 
S pozdravem za tým ČT24
 
Dalimil Novák
asistent Václava Moravce
Česká televize

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments