Dvě glosy

Betlém

Nejde o Betlém biblický, ale ten u Kuksu. Včera večer jsme ho viděli na ČT 1 v pořadu Reportéři. Nestačil jsem se divit : Betlém chátrá, aniž by kdokoli hnul prstem. Mluvčí Ministerstva kultury konstatoval všezahrnující formuli, že nejsou peníze. Jak však bylo názorně předvedeno, Betlém byl v pořádku v době, kdy o něj pečoval člověk s kbelíkem vody a měkkým kartáčem. Činil tak mnoho let, bohužel nakonec umřel a nikdo nebyl schopen sehnat dalšího. To je neuvěřitelné ! Za pár korun by bylo průběžně udržováno dílo světového významu. Vsadím se, že jakýkoli náměstek ministra kultury dostane na odměnách víc, než by činil plat člověka, pečujícího o Betlém. Pan ministr se asi víc stará o svůj americký kšeft než o tuzemské kulturní statky. Jeho výrok, že na své funkci nelpí je pouze ukázkou jeho arogance. Své funkce by si takový člověk měl nade vše vážit, protože mu byly svěřeny nesmírné hodnoty, kulturní majetek celého národa. A on místo pokory a úcty pronese, že jeho funkce pro něho představuje lístek z tramvaje, který může kdykoli zahodit.


 

Dárek od Českých drah

 

Ve včerejších zprávách na ČT 1 jsme se dozvěděli, že České dráhy od 1. února končí se slevou pro důchodce. Ti budou nadále platit plné jízdné. Ač jde o informaci velmi důležitou, byla diskrétně ukryta až na konec zpráv a rozmělněna poukazy na to, že důchodci budou mít nadále slevu v pražské a brněnské tramvaji. Jako vysvětlení sdělil důležitě se tvářící člověk z Ministerstva financí, že věk nikoho neopravňuje k požívání jakýchkoli výhod. Je smutné, že té osobě a celému ministerstvu, které reprezentuje uniká, že nejde o věk, ale o výši příjmů seniorů. V nedávné minulosti byl index současných důchodů proti roku 1989 asi 110 %, což znamená, že kupní síla důchodů se za více než dvacet let zvýšila o 10 %, tedy méně než 0,5 % ročně. Se zvýšením DPH a s výšeuvedeným dárkem od Českých drah budou na tom současní důchodci nejspíš hůře, než na sklonku minulého režimu.

Ministerstvu financí by snad mohlo i dojít, že senioři prakticky nemají možnost vedlejšího příjmu, zvláště v době, kdy jsou bez práce i lidé v produktivním věku.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky