Mezinárodní den akcí na Den lidských práv

Výzva k dalšímu celosvětovému akčnímu dni na Mezinárodní den lidských práv, sobota 10. prosince 2011


Úspěch akce 15. října vyvolal nebývalý impuls ke globálním akcím. Lidé se sjednotili bez ohledu na hranice států do boje za skutečnou demokracii a práva jednotlivců. Pro tyto snahy je nezbytný respekt k lidskému životu a životním podmínkám, stejně jako k okolnímu životnímu prostředí.


Po celém světě je občanská společnost ohrožována systémem založeným na moci a nikoliv na lidských hodnotách. Den po dni tento systém dusí základní svobody a stále více upřednostňuje chamtivost menšiny nad potřebami většiny. Tito mocní financují války, potravinářské a farmaceutické monopoly, sponzorují diktátorské režimy po celém světě, ničí životní prostředí, manipulují a cenzurují informace a jejich tok a omezují transparentnost systému. I přes naše odlišné kulturní pozadí a sociální původ, všichni trpíme stejnými hrozbami. Naše svoboda a důstojnost je vystavena útokům neustálého vývoje trhu a zkorumpovaných vládních institucí, které mění naše místní i světová společenství ve stále více nespravedlivý veřejný prostor. Vlády této planety musí pracovat pro lidi, ne proti nim.


Nastal čas postavit se za svá práva společně a požadovat ta práva, jež nám byla slíbena roku 1948 Všeobecnou deklarací lidských práv, podepsanou a schválenou většinou světových vlád, jež se stala základem pro mnoho našich ústav. Boj za naše práva, jako lidských jedinců, tvoří základ všeho, co jsme kdy požadovali v každé ulici a na každé demonstraci v tomto historickém roce boje za světovou změnu. Nemůže být lepšího vyvrcholení tohoto roku globálního protestu, než celosvětový den akcí na obranu našich nezcizitelných lidských práv před těmi, kteří se nám je snaží odebrat.


Od východu k západu, od severu k jihu: 10. prosince vyjdeme do ulic a na náměstí, kde budeme společně požadovat základní principy, jež byly přislíbeny, a které jsou vlastní každé lidské bytosti. Rádi bychom navrhli týden od 10. prosince (10. 12. – 17. 12.) jako čas pro alternativní formy protestu, které by měly být výsledkem společných diskuzí. Základní myšlenkou je podpora osobního tvůrčího ducha ve spolupodílení se na navrhování nových forem činností: můžeme organizovat veřejná fóra, pracovní semináře (workshopy), happeningy a organizované flashmoby; můžeme podpořit hnutí v místních školách a čtvrtích nebo se můžeme spojit s humanitárními organizacemi se stejnými cíli.


Tato výzva je určena každému člověku, shromáždění, každé nezávislé humanitární organizaci. Účastněte se tohoto tvůrčího procesu: řekněte nám, co organizujete na 10. prosince (#December10), posílejte návrhy a hlasujte pro ty, o kterých si myslíte, že jsou dobré, kliknutím zde: FEEDBACK. Budeme tyto návrhy akcí zveřejňovat na webu a šířit po internetu, aby se ostatní mohli připojit, nebo o nich diskutovat.


Obecnější diskuze probíhá zde: http://titanpad.com/humanrights. Zúčastněte se!


10. prosince po celém světě proběhnou akce hnutích Occupy a "rozhořčených" k příležitosti mezinárodního dne za lidská práva. Podobný den se konal již 15. října a celosvětově se ho účastnilo přes jeden a půl milionů lidí na více jak 1000 místech v 81 zemích světa. Rovněž v Praze, kde se akce účastnilo přibližně 350 lidí. I tentokrát chystáme akci, při které chceme upozornit na některé nedostatky v oblasti lidských práv jak v ČR, tak po celém světě.


Sejdeme se ve 14:00 na Klárově a následně půjdem kolem úřadu vlády, poslanecké sněmovny, zastavíme se u ambasády USA a následně dojdeme ke kanceláři OSN na nám. Kinských.


Více o této akci i mezinárodním dni: http://www.skutecnademokracie.cz/mezinarodni-den-akci-na-den-lidskych-prav


Stránky mezinárodního dne: http://dec10.takethesquare.net/


Stránky českého hnutí: http://www.skutecnademokracie.cz/


Všeobecná deklarace lidských práv: http://cs.wikisource.org/wiki/Všeobecná_deklarace_lidských_práv


FEEDBACK: http://takethesquare.uservoice.com/forums/140010-an-alternative-day-of-action-10th-dec/filters/new

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments