Ekonomický vtípek

Listopad 01, 2012


http://m.nasepenize.cz/hdp-ceske-republiky-vzrostl-behem-20-let-o-50-procent/nasepenize/kratke_zpravy/10529

Ema má maso. Ó my se máme.  Domácí produkt naší země je o polovinu vyšší než v roce 1990. To je skvělé, nastoupili jsme na tu nejlepší cestu vývoje. Nikdo nemůže o čemkoliv pochybovat. A nebo přece?


http://www.indexmundi.com/facts/austria/gdp

Rakousko

HDP 1989 – $131,915,000,000

HDP   2010 – $379,069,000,000

A teď stačí jen trošku popřemýšlet. Znaly centrálně plánované ekonomiky recese a dlouhodobé ekonomické krize? V porovnání se zbytkem světa můžeme říci, že neznaly. Celý bývalý systém se opíral na bleskovém růstu během industrializace (to naše průmyslová země vlastně nepoznala, ale u jiných států jde o ověřený statisticky jev) a pozdějším pomalém vývoji občas doplněným stagnací, ale ne poklesem. Přesná a nezpochybnitelná čísla bohužel neexistují, protože minulý režim potřeboval lhát sobě i světu a tvrdit, že je více, než byl doopravdy.  Stačí se ale poptat pamětníků, prohlédnout fotodokumentaci a použít i selský rozum, kdy sice ekonomické údaje se rozchází, ale všechny potvrzují průběžný nárůst našeho hospodářství. Samozřejmě vždy je zdůrazněno, bez zohlednění celosvětové situace a rozpočtů opírajících se o udržení neudržitelných armád, že jiní se vyvíjeli rychleji.


A teď si jen tak teoreticky vezměme, že by se bez transformace české HDP vyvíjelo směšným a pomalým tempem dvou procent za rok bez jakýchkoliv propadů v ekonomických krizích … A to pomíjím fakt, že už před pádem tzv. bolševika docházelo k ekonomickému uvolňování, drobným soukromým iniciativám či novým manažerským postupům ve stylu Slušovic. O kolik by byla naše ekonomika výše v dnešní době? Izolovaná Kuba, s jiným ekonomickým systémem, možná podobným tomu našemu, po ztrátě partnerů z Varšavské smlouvy se za stejné období … zvedla podobně jako my v kapitalistickém ráji.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:GDP-Caribbean.png


Netoužím po návratu režimu, který byl před rokem 1989. Jen bych byl rád, aby náš dnešní ekonomický systém dokazoval svou kvalitu lepšími parametry než byly v minulosti, či u zemí, které šly jinou cestou. Teď to vypadá, že je maximálně stejně výkonný. Jen si bezdomovec pod mostem může koupit víc banánů.


Stanův komentář: Tak jsem si chvíli hrál s grafy na citovaných stránkách www.indexmundi.com, a vyšlo mi, že v parametru "GDP per capita" se nůžky mezi námi a našimi západními sousedy od roku 1991 (starší údaje pro ČR tam nejsou) rozevírají. A co se týče Polska a Slovenska, což byly země, které za námi v roce 1991 citelně zaostávaly, už mnoho nechybí, aby nás předehnaly. Možná o tom někdo z pravicových ekonomů brzy napíše nějaký pěkný článek, jak je to zaostávání pro nás ve skutečnosti výhodné…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments