Pussy Riot: Zhořklý kriminál sibiřský

O Pussy Riot se toho čtenáři těchto stránek dozvěděli poměrně více, než čtenáři  jiných periodik. Moskevské "riotérky" Tolokonniková, Aljechina i Samucevičová (která je nyní podmíněně na svobodě) byly letos v předjaří zatčeny, a v létě 2012 odsouzeny za chuligánství s motivy náboženské nenávisti na dva roky odnětí svobody v "pracovní kolonii". K dnešnímu dni  se tam Aljechinová s Tolokonnikovou také nacházejí. Samucevičová, která změnila advokáta, je po odvolání na svobodě.

Dominantní osobou "obhajoby" Pussy Riot byl a je moskevský advokát M. Fejgin. Fejgin však, podle tvrzení Ksenie Sobčakové, bývalé TV moderátorky, herečky a protiputinovské aktivistky, pojal vztah k "riotkám" vskutku tvůrčím způsobem. Jako jejich advokát s univerzální plnou mocí dne 4. dubna 2012 zaregistroval  obchodní název (tovarnoj znak) Pussy Riot včetně grafické podoby tří pletených čepic různé barvy u Rospatentu. Přirozeně, nikoli na své jméno, nikoli na jméno svých klientek, ale na jméno své manželky, Natalie Charitonové. Pussy Riot má registraci číslo 2012710848.

Paní Charitonová je manažerkou filmového  studia. To už nyní tržilo zálohu 30.000 £ za  film o "skupině", který se už natáčí, od Roast Beef Productions Limited obdrží dalších 170.000 £ jako doplatek plus 40 % výtěžku z každé filmové prezentace díla. Říká se, že advokát Fejgin zaplatil ochranu značky v každé zemi pro většinu možných zbožových skupin. Měly se vyrábět panenky "riotky" (Barbie Riot?), Madonna už na svých stránkách prodává kšiltovky Pussy Riot, Peter Verzilov, manžel Tolokonnikové převzal od Yoko Ono 50.000 dolarů (jde o muže známho z Biologického muzea z aktu se svou ženou), a v přípravě je i celosvětové turné Pussy Riot, jehož výtěžek je odhadován na 600 milionů eur (uskuteční se poté, co budou aktivistky propuštěny z vězení). Licenční poplatky poplynou z názvu, písní (lze-li skřeky takto nazvat) i z obrazů "zakuklených hlav".

Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že brand name Pussy Riot bude mít – nebo měl mít –  zhruba hodnotu značky Budvar, přestože víme, na jakém "produktu" stojí. Vedle všech příjmů je 6 milionů dolarů, které Playboy nabídl Naděždě Tolokonnikové, zrnkem písku v poušti "peněz". Riotky ve vězení jsou nyní zděšeny, jakou ekonomickou moc vložily do rukou svého anděla spásy/zkázy, protože velmi intimní korespondence probíhala po řadu měsíců právě přes jmenovaného advokáta. Advokát s celou věcí ovšem "nemá nic společného". Pravda, je tu jeho paní, jako držitelka všech práv k názvu i obrazu, ale ta se jich jistě za nemalá procenta z každé produkce vzdá. Trojice mladých žen se přesvědčuje, že plody svobody, zrady a  volného trhu jsou trpčejší rozsudků moskevské justice. Řešení totiž neexistuje. Nechtějí-li "riotky" platit licenční poplatky za sebe sama  vlastnímu advokátovi, nebo se přejmenovat, jak už kdosi  v Rusku  navrhl, na – s prominutím cituji – "oruščije p.zdy".

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments