Ekonomové si nejspíš nedovedou představit svět bez dominantní role kapitálu (soukromého zhodnocování)

 Luděk Niedermayer napsal v Respektu č. 27/2013 na stránce 35 ve svém článku "Světová rozmanitost" tato slova :

"Americká ekonomika roste kolem dvou procent ročně a zřejmě dále zrychlí. To na první pohled naznačuje, že nastal čas, aby vláda začala snižovat značný státní deficit a FED se namísto podpory růstu zaměřil na cenovou stabilitu. Z pohledu zdravé logiky by rozhodnutí Bena Bernankeho, šéfa Fedu, ukončit v příštím roce miliardové nákupy dluhopisů z trhu (tzv. kvantitativní uvolňování) mělo být signálem důvěry v návrat amerického hospodářství k růstu.

Akciové trhy ovšem reagovaly zběsilým propadem o mnoho procent, stejně jako ceny dluhopisů. Během měsíce se zvýšil úrok desetiletého amerického dluhopisu z méně než 1,9 procenta na 2,6 procent. To dopadne na úroky hypoték či úvěry firem. Hlavní otázkou totiž je, jak si americká ekonomika s dopadem zahájeného snižování deficitu rozpočtu (zlepšení by mělo být o 1 – 2 % ročně, což není málo) a oslabením podpory ze strany centrální banky poradí …"

"Pouhé naznačení šéfa americké centrální banky (Fed), že období bezprecedentně uvolněné politiky jeho instituce se chýlí ke konci, vyvolalo paniku na finančních trzích po celém světě."

Když pominu, že v USA není znatelnější inflace, kvůli které by bylo třeba obětovat růst boji za cenovou stabilitu, kterou přece nikdo neohrožuje, … není mně moc jasné, o jaké zdravé logice Niedermayer mluví.

Americké hospodářství se přece k žádné soukromozhodnocovací přirozené konjunktuře nevrátilo ani nevrací.

Ano, teď zrovna americké hospodářství roste – to proto, že kvantitativní uvolňování a fiskální stimuly v určitém rozsahu jsou UŽ v dnešní době TRVALOU součástí americké ekonomiky a nelze je prostě vypnout a z ekonomiky "vypárat"

…bez poškození právě tohoto dnešního růstu.

Takže kdokoli se k nějakému "vypínání" jakéhokoli druhu chystá, logicky trhy poděsí …

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments