Proč nás Temelín zničí

Rozhodnutí o dostavbě 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín je zásadní infrastrukturní rozhodnutí na celou generaci. A dělají ho dosti nekompetentní lidé ovlivnění jaderným myšlením 70. let. Jenže v těchto dřevních dobách socialistické ekonomiky už dávno nežijeme. Není to jen referendum o specifické technologii, ale dalekosáhlé rozhodnutí o rekonstrukci energetického systému, o komplementaritě velkých a regionálních energetických zdrojů.


1. Temelín, hrob našich nadějí

 

Ve starším článku jsme psali, kterak Kalousek otočil o Temelínu. Kalousek jako ministr financí, který vykonává akcionářská práva v ČEZ, zvážil fakta a formuloval své stanovisko, které věrně papouškovala i jeho TOP09. Ale ještě v roce 2012 mluvil strážce státního dluhu úplně jinak. Neměl ani stín pochybnosti o dostavbě, jako ostatně nikdo z vládních řad. Až bolestné poznání nemožnosti zastavit exponenciální nárůst státního dluhu přiměla pana ministra v demisi k takto na české poměry odvážnému tvrzení:


Nemám právo říct, že odložíme Temelín. Mám právo říct, že z hlediska efektivity investice si nyní nejsem jistý," řekl. Až budou hotové příslušné analýzy, vládu s nimi seznámím. "A pak je otázka, jestli se vláda rozhodne na základě efektivity, nebo na základě energetické bezpečnosti státu."

 

Skupina ČEZ na svém webu argumentuje pro potřebu  dostavby Temelína. Pozice exportéra 20 % české produkce elektřiny je pochopitelná. Celkové saldo vývozu a dovozu za rok 2011 je +17,0 TWh ( čistý export ), což činí 19,5 % z celkového množství elektrické energie vyrobené v ČR (87 561 GWh). Shrňme smysl této pochybné obchodní transakce za naše daně: Stavba nových bloků bude financována pouze z prostředků ČEZ, a. s., tedy vlastním kapitálem a bankovními úvěry. Proč je to nesmysl?

 

– Po krachu albánské a bulharské akvizice společnosti ČEZ je toto tvrzení mírně řečeno problematické.
– Partner do projektu se nenašel, i když ČEZ kontaktoval více než dvacet světových společností.

 

Další propagandistický zvonek je skryt v tomto nehorázném tvrzení:


Investiční náklady na stavbu nových bloků Jaderné elektrárny Temelín nemůžou mít vliv na cenu elektřiny v ČR. Cena elektřiny je totiž vždy dána aktuální situací na trhu, tzn. vytváří se na základě nabídky a poptávky. Trh s elektřinou v České republice je přitom plně otevřen i pro zahraniční dodavatele a odběratele. ČEZ, který chce být na tomto trhu úspěšný, musí být se svou cenou konkurenceschopný.

 

Jak se tedy Temelín zaplatí? Cena bude trvale garantovaná formou doplatku jako dnes u OZE? Ministr v demisi Martin Kuba i celá parta zvaná ODS shrnuli problém takto:


Lepší stabilní elektřina z jádra a garantovaná cena než dodávky z nestabilních obnovitelných zdrojů. Je důležité zopakovat, že se bavíme o letech 2028 a dál. To znamená, že nám zmizí z našich složenek poplatek, který platíme za obnovitelné zdroje. Cena elektřiny na složenkách nebude proti dnešku narůstat. Naopak radikálně spadne a bude stabilně zajištěna i v případě zavedení garantovaných cen za elektřinu z Temelína.

 

Takže milí občané, vezměte rozum do hrsti: rozdíl stanovené výrobní ceny a aktuální tržní ceny zaplatí spotřebitel. Představa ODS o neviditelné ruce trhu skončila v kriminále, ale jak vidno, myslí pořád stejně. Neviditelný je v případě vize ODS pouze ten trh. V případě jaderné energie prostě neexistuje a ani nemůže existovat. Navíc energetická ruka hodně viditelného státu bude viditelná ze zákona a bude inkasovat za elektřinu podle regulační vyhlášky. Deformace ceny energie má podle ODS pokračovat trvale.


 

Celý článek na e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments