Empty Rooms

Prakticky ve stejnou chvíli se na webu objevily zprávy, že zemřeli cimrmanolog Pavel Vondruška a irský rockový kytarista a zpěvák Gary Moore.

Ten první měl už ale věk slovutného kmeta, zatímco Gary Moore odešel z tohoto světa ve spánku ve věku 59 let. – Bylo to hodně nečekané. Nebyl nikdy spojován s alkoholickými a drogovými excesy, ačkoli patrně nebyl také žádný svatoušek. Je s podivem, že právě jeho si Pán Bůh k sobě zavolal, když třeba takový Keith Richards z Rolling Stones toho má ve tváři z divokého života vepsáno daleko více a takový Nicky Sixx z Motley Crue se dokonce ocitl ve stavu klinické smrti.

A přesto jsou tu s námi oba dále…

 

Mainstream byl ve svých informacích o této události zoufale konfekční a dozvědět se z něj o Gary Moorovi něco více bylo vlastně jen zbožné přání. Není účelem těchto řádků takové ohlédnutí za tímto irským kytaristou suplovat, ale něco málo dodat lze i bez nastudování funkcí Googlu.

 

Gary Moore byl vynikající kytarista, zpěvák, skladatel, ale nevím, jestli také textař. Jeho styl hry bude dnes patrně řazen ke starší gardě, ale to neznamená, že jde o styl překonaný. Moore se vyvíjel spolu s novými postupy i technickými vymoženostmi kytarové výbavy i kytary samotné. Já sám ho přiřazuji co do techniky a obsahu hry k Jeffu Beckovi. – Také starší pardál, ale pořád se na jeho nové hudební počiny nahlíží s velkým očekáváním.

Znám aktivní kytaristy, kteří tvrdí, že poznají takových 10 současných výrazných rockových kytaristů, aniž by nutně museli mít nápovědu. – Prý stačí slyšet TÓN konkrétního hráče. Gary do této desítky patří.

 

Moore byl všestranný muzikant, dokázal hrát blues, jazz, rock a připravoval si materiál s keltskými motivy. Kromě svých vlastních projektů byl členem známých formací jako byly Collosseum, Thin Lizzy , BBM a spolupracoval také s Gregem Lakem z Emerson, Lake and Palmer.

V České republice hrál docela před nedávnem – na pravidelných festivalech a podobných akcích

Úmrtí Garryho Moora patří k životním mementům – máš-li příležitost a možnost v pozitivním smyslu, využij ji. Už nikdy se nemusí opakovat.

Jinak se může stát, že Empty Rooms definitivně zabydlí nula a jednička.

 

Empty Rooms – velký autorský hit Garry Moora. A zároveň originální dobový klip.

 První video je Out In the Fields, kde se G. Moore objevuje se dvěma bývalými spoluhráči z Thin Lizzy. Baskytarista Phil Lynott už je také na pravdě boží.

 A tohle druhé je pro fajnšmekry. Jde o výseč z live záznamu Empty Rooms, kde kytarové sólo má daleko delší stopáž a dá tak vyniknout kvalitám Garyho Moora.

 

Gary … do svých Memory  Music jsem si zařadil Surrender z Tvého alba. A Different Beat. Díky.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments