Fotky a videa z arabských protestů aneb Styďte se pane Petráčku a spol.

Následuje několik odkazů na zajímavé fotografie a videa z historických arabských protestů, které začaly v Tunisku v prosinci 2010 a pokračují dodnes.


Stránka "We are all Khaled Said" stála u zrodu egyptských protestů. Khaled Said byl mladík z Alexandrie umlácený k smrti dvěma egyptskými policisty. Ministr vnitra oba pachatele obhajoval s tím, že Said zemřel následkem požití drogy. Khaled, jedna z mnoha obětí brutálního egyptského policejního státu, se tak stal symbolem boje za svobodu a lidská práva. Na webu naleznete videa dokumentující policejní brutalitu včetně fotky Khaleda Saida těsně po smrti:


WEB


Fotografie obětí z řad egyptských demonstrantů. Mezi nimi např. Sally Zahran (kudrnatá 23 leté dívka v první řadě, překladatelka a obsolventka umělecké fakulty, zabita úderem pendreku do týla) nebo Islám Bakir (22 letý student evropské kultury, druhá řada uprostřed):


WEB


Video běžné policejní šikany v Egyptě, pořízené samotnými pachateli:


VIDEO


Videa egyptských policejních aut najíždějících úmyslně do demonstrantů:


VIDEO 1 VIDEO 2 (najíždění do křesťanských demonstrantů) VIDEO 3


Video střelby do egyptských demonstrantů:


VIDEO


Egyptský mladík zastavuje vlastním tělem vůz s vodním dělem:


VIDEO


Svatba na náměstí Tahrír v Káhiře v průběhu demonstrací:


VIDEO


Křesťanská mše sloužená na náměstí Tahrír, egyptští muslimové se staví do kruhu, aby křesťany během mše chránili před útokem pro-režimních útočníků:


VIDEO


Výslech zajatého pro-režimního útočníka, ze kterého se vyklubal uprchlý vězeň zaplacený ministerstvem vnitra, aby útočil na demonstranty:


VIDEO


Slideshow unikátních fotek z egyptských protestů:


VIDEO


Rockový koncert během jedné z nocí protestů na Tahríru:


VIDEO


Kompilace videí a fotek z arabských protestů podbarvená emotivní hudbou:


VIDEO


Další z kompilací:


VIDEO


Další povedená kompilace (vousatý rozlobený muž ve třetině videa říká: Také byste nebyli zticha, ať už byste byli muslim, křesťan nebo ateista, požadovali byste svá práva a my ta zatracená práva také dostanem!)


VIDEO


Střelba do protestujících v Bahrainu, kteří těsně před tím skandují "salmíja" (nenásilně = jsme nenásilní / mírumilovní). Na zemi po střelbě leží několik těl:


VIDEO


Velmi dobrý krátký dokumentární film natočený třemi Egypťankami z organizace Shayfeen (Vidíme vás) po egyptských parlamentních volbách v roce 2005, ve kterém poodhalují tvář Mubarakova režimu:


První díl

Druhý díl

Třetí díl


….styďte se pane Petráčku a spol.


Komentář pana Zbyňka Petráčka v Lidových novinách, kde mimo jiné píše, že Mubarakův režim snad stojí za trochu podpory: zde


Blog Romana Jocha, poradce premiéra Nečase a šéfa ultra-konzervativního Občanského institutu, ve kterém nepřímo vyjadřuje Mubarakovi podporu: zde


Blog Břetislava Olšera, podporovatele xenofobního serveru Eurabie.cz, ve kterém mimo jiné píše, že protesty jsou "Řetězová reakce muslimů, jimž ani v nejmenším nejde o demokracii, která je navíc islámu vzdálená na hony." : zde


Zpráva LN o výzvě Izraele směrem k USA a EU, aby byl Mubarakův režim podpořen: zde


Výrok místopředsedy zahraničního výboru ČR Davida Šeicha o tom, že by se ČR neměla nějak vměšovat (tzn. že by měla mlčet) do událostí v Egyptě (výrok předsedy výboru Davida Vodrážky žádný není, protože tento politik se ani příliš netají tím, že chce být především starostou Prahy 13 než aktivním předsedou zahraničního výboru Sněmovny): zde


Výrok americké ministryně zahraničí Hillary Clinton, že prezident Mubarak je rodinný přítel: zde


… a mnoho dalších, kteří pod zdánlivě neutrálním nebo akademickým newspeakem varovali a varují před radostí z arabských občanských protestů z nejrůznějších důvodů.


Ponížili tím všechny ty, kteří si mysleli, že má smysl požadovat svobodu a lidská práva a zaplatili za to cenou nejvyšší.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments