Gruzínské opozičníky šoupli za katr

Květen 26, 2011


??????????? ????????? ??????? ? ???????. ???? ©AFP Většina gruzínských opozičních činitelů zadržených během shromáždění 25. května byla podle zprávy tiskové agentury RIA Novosti s odkazem na gruzínské ministerstvo vnitra odsouzena na dva měsíce do vězení.


Celkem bylo vzneseno obvinění proti zhruba 90 účastníkům demonstrace. Podle mluvčího gruzínského ministerstva vnitra  Shota Utiashviliho je to administrativní opatření v souladu se závažností kriminálního činu. Utiashvili poznamenal, že mezi zadrženými nejsou lídři opoziční kampaně.


Bývalá mluvčí gruzínského parlamentu Nino Burjanadzeová řekla, že organizátoři mítinku před gruzínským parlamentem požadovali rezignaci prezidenta Michaila Saakašviliho. Mítinky v Tbilisi probíhají denně od 21. května a účastní se jich několik tisíc lidí.


Opoziční demonstranti se 25. května opět shromáždili u gruzínského parlamentu, na výzvu policie k rozchodu nereagovali, načež policie přistoupila k rozehnání demonstrace. Proti účastníkům demonstrace policie použila obušky a slzný plyn. Dva lidé, jeden policista a jeden demonstrant zemřeli, 37 lidí zůstává v nemocnicích.  Gruzínské ministerstvo vnitra tvrdí, že mrtví byli rozmačkáni automobily opozičních představitelů. 


Michail Saakašvili prohlásil, že opozice jednala podle scénáře „napsaného za hranicemi Gruzie“.  Poznamenal také, že organizátoři demonstrací si přáli násilí a oběti.  Nino Burjanadzeová rozehnání demonstrace popsala jako „trestnou akci“.


Převzato z Lenta.ru


Překlad: Martin Kopecký

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments