Hizballáh zesměšnil zprávu OSN

 Červenec 04, 2011

Hasan Nasralláh, šéf libanonského fundamentalistického šíitského Hizballáhu pronesl projev, v němž odmítl závěry Zvláštního tribunálu pro Libanon (STL), který byl zřízen v rámci OSN, ale to se dalo čekat obecně – důležitější je, že tak opravdu učinil v tónu oproti předchozím letům mnohem klidnějším až uvolněném.

Na obecném povědomí v Libanonu totiž nemohl – a ani vlastně nemusel – nic měnit, protože STL valné důvěry nepožívá ani mezi libanonskými sunnity nebo křesťany. Komentáře se shodují, že nejdůležitějším bylo, že z Nasralláha čišela sebedůvěra, což zcela určitě uklidnilo členy jeho hnutí i celého politického vládního tábora země, které se kdysi – před dekádami válek občanských i izraelských — přezdívalo Švýcarsko Blízkého východu.

V Libanonu panuje vcelku silné – a jaksi už zautomatizované — přesvědčení, že za atentátem na Rafíka Harírího stál v roce 2005 Izrael (což je ovšem s největší pravděpodobností nesmysl, protože logika velí, že prozápadní Harírí musel být pro Izrael výhodnější živý). A Nasralláh na tuhle strunu zahrál – ukázal dokumenty dosvědčující, že STL pomáhali – pěkně s jednotlivými jmény — lidé z americké CIA, a pak vytáhl překvapivý papír, kopii izraelského celního prohlášení o proclení 97 počítačů. Podle Nasralláha nebyl důvod vozit počítače pro STL do Bejrútu přes Izrael (a libanonský křesťanský pravicový a protisyrský a protipalestinský deník An Nahár následně konstatoval, že to byly počítače pro jednotky OSN dohlížející na příměří v Libanonu – čímž ovšem otázku cesty computerů přes Izrael rovněž nezodpověděl), ale i tak musel Nasralláh na „arabskou ulici" zapůsobit – v době, kdy se rozvědky arabských států tváří bezzubě až mrtvě, on je s to získat izraelský úřední dokument…

Pak se pustil do předsedy haríriovského tribunálu Antonia Casseseho, přičemž nechal promítnout záběry z jakési izraelské „bezpečnostní" konference, kde je Cassese oslavován jako „velký přítel Izraele", a k tomu přidal Casseseho vygooglované citáty, jimiž vzdává Izraeli hold. Pro důvěryhodnost STL je to stejné, jako kdyby OSN do čela týmu vyšetřující válečné zločiny Izraele v Gaze postavila třeba nějakého vůdce Hamasu. No a na konec si nechal záběry, na nichž vysoký funkcionář STL Gerhard Lehmann prodává médiím audionahrávky z vyšetřování. (Nakonec je prý koupila libanonská New TV, ale k vidění jsou – s náležitě dramatickou hudbou — i na YouTube).

Ať už tedy Harírího zabil kdokoli, OSN a STL eufemisticky řečeno neodvedla dobrou práci a dá se předpokládat, že libanonské ministerstvo spravedlnosti – ve vládě, v níž sedí i Hizballáh – celou závěrečnou zprávu STL smete se stolu. To bude zase řevu!

 

 

A zajímavé odkazy:

— Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman přiznal očividné, totiž, že Izrael je za řeckým odmítnutím vypustit humanitární flotilu Stray Human do Gazy. Odmítl ale odpovědnost za sabotáže humanitárních plavidel, byť náměstek premiéra Ayalon mezitím přiznal, že sabotáže jsou dílem izraelské armády: „Problémy, které flotila při realizaci svých plánů má, nenastaly jen tak samy od sebe. Jsou tu díky činnosti politického ešelonu, který se soustředí na diplomatické politické otázky, a operační činnosti armády připravené na všechny možné eventuality."

— Řečtí levicoví poslanci obvinili svou vládu, že se sklání před Izraelem, a řecká vláda nabídla, že je připravena dovézt humanitární pomoc do Gazy namísto aktivistů sama. Izrael s tím prý souhlasí.

— Socialistická internacionála do svých řad přijala pravicový a prokapitalistický palestinský Fatah.

— Írán vypověděl 25 členů egyptské teroristické organizace Gamá´a Islamíja, včetně bratra muže, který spáchal atentát na Anvara Sadata. Další gesto dobré vůle vůči Káhiře a další náznak vzájemné normalizace vztahů. Radikálové prý z Íránu nemohou jinam, než do Egypta.

— Další sabotáž na Sinaji – od února už třetí – znovu vyřadila z provozu dodávku plynu z Egypta do Jordánska a Izraele.

— Bernard-Henri Levy, podle všeho šedá eminence za válkou proti Libyi, svolal konferenci o Sýrii. Jakmile se syrští opozičníci dozvěděli o proizraelském étosu celé akce, většina z nich se zase odhlásila.

— Írán si připomněl 23. výročí smrti 290 lidí, kteří zemřeli v troskách dopravního letadla Iran Air na lince z Bandar Abbásu do Dubaje sestřeleného (podle USA omylem) z paluby americké válečné lodi Vincennes.

— Izrael loni prodal zbraně za 7,2 miliardy dolarů, což je rekord a oproti roku předchozímu nárůst o 300 milionů.

— K jednání o Libyi odjel do Moskvy jihoafrický prezident Jacob Zuma. Africká unie má plán, jak válku skončit, Západ ho odmítá/nevnímá, a libyjští povstalci s ním prý souhlasí, a pak zase hned už ne. Tripoliský katolický biskup vyzval NATO, aby skončilo s bombardováním, protože je nemorální a navíc i neúčinné: „Kaddáfí je beduín, jeho názor bombami nezměníte." Libyjští povstalci si mezitím pro svůj boj „najali" (za peníze ze Západu) přední washingtonskou lobbyistickou firmu, a to prý kvůli „radám a pomoci". A The Guardian v komentáři k další podivně zacyklené válce NATO cudně zmiňuje páteční „masovou" demonstraci na podporu Kaddáfího v Tripolisu.

— Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zařadilo Izrael na seznam zemí „šířících a provádějících terorismus a chránících teroristy". To je fakt ta nejpodivnější zpráva poslední doby…

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments