Horký ale nedovařený evropský brambor

Otázka, zdali budoucnost Evropy má být spojena s její další integrací a tedy nejspíše faktickou federalizací anebo se zpětnou atomizací, je v současné době stále aktuálnější. Drama nabírá obrátky, euro sténá, státní pokladny hrozí implozí.

Současná Evropská unie je kočkopes. Má významné společné prvky a naproti tomu silná národní specifika. Je veliká tak, že je největším hospodářským celkem světa. Jejími členy jsou i státy z první desítky konkurenceschopnosti světa. 

Unie je velká, silná, ale v mnohém těžkopádná jako zepelín. Vzducholoď se hodí do pěkného počasí. Do horších časů by se hodilo moderní letadlo. Unie prochází bouřkovým testem. Stávající model je komplikovaný, zranitelný a neřiditelný. Sedmadvacet kapitánů se zdlouhavě pře u kormidla. 

Federalizovat chtěla už předchozí generace politiků. Ale bylo to příliš velké sousto. Tak ta tlupa národních lídrů alespoň snesla kukaččí vejce. Euro. Kukačka dospěla: V krizi je zřejmé, že Evropa potřebuje pružnější řízení. Hlubší integraci. 

V porovnání s federalizovanými Spojenými státy má Evropa podvyživený unijní rozpočet. Federální rozpočet totiž významně eliminuje rozdílný vývoj v jednotlivých částech USA. To je jeden z důvodů, proč hrozící platební neschopnost Kalifornie má na dolar zanedbatelný vliv, zatímco řecká krize zařezává Eurozóně bolestivější stopu. 

Přestože na "nenažraný" evropský rozpočet je módní nadávat, tvoří jen čtyřicetinu objemu národních veřejných výdajů. Jakkoli se drtivá většina těchto peněz vrací jednotlivým státům, ke stabilizaci hospodářské unie to nestačí. Unijní pokladna také nemá zásadnější vlastní zdroj příjmů. Silný hospodářský celek si nelze bez nezávislých finančních zdrojů představit.

Všichni zdůrazňují význam společného krocení dluhů. Ano. Je podstatné stanovit a dodržovat pravidla i mít záchranné brzdy v nouzi. Na druhé straně je ale nutno postupně koordinovat daně a sociální standardy. Jinak celek zničí fiskální parazitismus.

Bohatství Evropy bude především záviset na tom, jak se bude rozvíjet její produkční potenciál. Ten potřebuje kvalifikovanou práci, prostor k podnikání a velký vnitřní trh. K tomu musí starý kontinent překonat politické hrátky v rámci sedmadvaceti asynchronních politických cyklů. Musí vytvořit pevnější vládu.

Proti federální Evropě lze programově postavit současnou českou korupci, zlodějnu, legislativní zmatek, justiční "mafii" a byrokratickou zvůli. Cesta k výkonnosti to není.

Psáno pro EKONOM

Převzato z blogu autora na Aktuálně.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments