Jsem fenomenolog a slídím po jevech ukazujících něco jako znamení doby, abych měl o čem přemýšlet a psát. Noviny a média nám cpou před nos spousty věcí, která znamení nejsou, tak je třeba rozlišovat. Ale možná i oni mají pravdu ve výběru, nikdo nezná budoucnost s jistotou.
Zaujala mne malá noticka BBC o zemi, kde byla pod velením vojsk NATO zavedena americko-evropská demokracie. V Afghánistánu stoupla produkce heroinu v letošní úrodě o celých 61 %. Tato země pod demokraticky ozbrojenou vládou produkuje 90 % světové produkce opia (5,800 tun). V letošním roce se další tři provincie, dříve tzv. "poppy-free", přidaly k výrobě jedu. Zkorumpovaná vláda přestala vyplácet úplatky zemědělcům, kteří platí horentní ceny za osivo, stroje a jiné potřeby válkou zničené infrastruktury. Proto zemědělci z provincií pod přímou správou NATO přešli na mák, aby uživili své rodiny. Absurdní situace tohoto dobrodružství se ukazuje v celé nahotě. Západní země zde utrácejí miliardy z našich daní na nesmyslnou válku. Ta je už nyní prohraná, protože potichu jednají s Talibanem o míru. Naše dotace jdou na produkci heroinu, jehož výrobu chrání a nepřímo sponzorují i čeští vojáci. A vládní média nám vykládají, že to vše je nutné pro boj proti terorismu. Podobných bublin existují spousty, jen je chtít vidět.
Pierre Bourdieu nazývá podobné nesmysly slovem "simulacrum", tedy virtuálně vytvořený symbolický svět, který se zcela odloučil od reality a spravují jej onačejší páni. Vousatý Karel Marx mluví o ideologii. To jsou moderní brýle, skrze něž vidíme svět, protože někdo chce, abychom jej viděli tak, jak si to přeje jeho zájem. Tak jo, ale choďme aspoň k solidnímu optikovi.
Převzato z Umlaufovin