Horníci budou 17. září demonstrovat v ulicích Ostravy za zachování pracovních míst a slušných mezd

Místo každoročních oslav Dne horníků, který již tradičně připadá na 9. září, chystají horníci z důlní společnosti OKD demonstraci za zachování pracovních míst a slušné mzdy. Dne 17. září se v 15 hodin se vydají na protestní pochod od stadionu Bazaly na Prokešovo náměstí v Ostravě, kde demonstrace vyvrcholí. Horníci chtějí tímto způsobem bojovat za zachování mezd, pracovních míst a za záchranu Dolu Paskov. Majitelé OKD totiž zvažují uzavření údajně ztrátového dolu, kde pracuje 3500 lidí. Vlastník OKD se stále jasně nevyjádřil, jaký osud chystá pro Důl Paskov a drží tak v nejistotě a strachu o práci na 13 000 zaměstnanců. „Nechceme prodlužovat nejistotu našich zaměstnanců, proto se budeme snažit přijmout jednoznačné stanovisko v co nejkratší době a bezprostředně o něm otevřeně informovat v první řadě zaměstnance Dolu Paskov i celého OKD. Veškeré potřebné informace zároveň poskytneme zástupcům obcí a veřejnosti. Očekáváme, že tak učiníme nejdříve v druhé polovině září, podle dalšího vývoje jednání ale nejpozději do konce října,“ tvrdí generální ředitel OKD Ján Fabián.


OKD se ocitla v dluhové krizi, kterou její majitelé chtějí řešit osekáváním firmy, například prodejem koksoven, úpraven uhlí a uzavřením Dolu Paskov. Ke zklidnění situace nepřispívá ani skutečnost, že Sdružení hornických odborů OKD se dosud nepodařilo uzavřít novou podnikovou kolektivní smlouvu. A tak vedle boje o budoucnost OKD probíhá i další, neméně lítá bitva. Odbory bojují s managementem firmy o podobu kolektivní smlouvy na příští rok. Podle předsedy odborářů OKD Jaroslava Pytlíka by uzavření Dolu Paskov znamenalo pro zaměstnance ale i pro celý region katastrofu: „Již řadu měsícůjednáme o kolektivní smlouvě a ze strany našich protějšků, tedy vedení OKD, nejde o nic jiného než o vydírání. Jejich podmínky jsou nepřípustné. Žádají například, abychom přistoupili na snížení platů o 20 procent. To je šílené! V Dole Paskov je nyní průměrný plat okolo dvaatřiceti tisíc hrubého, bez 20 procent to je nějakých šestadvacet tisíc, od toho si odpočítejte daně a jste na částce, za kterou se v těžkých a rizikových podmínkách, jaké na šachtách panují, nedá pracovat,“ říká předseda J. Pytlík a pokračuje: „My jsme ochotni souhlasit s tím, že pokud bude firma ve ztrátě, mohou mzdy poklesnout až o sedm procent. Ale vedení OKD ani to nestačí.A pokud jde o uzavření Dolu Paskov, je to nesmysl. Na tom dole je 23 milionů tun vysoce kvalitního koksovatelného uhlí, bylo by bláznovství o ně přijít. Za posledních devět let byly zisky z OKD okolo 52 miliard korun. Tak by si majitelé teď mohli sáhnout do vlastní kapsy a pomoci, když předtím jen rýžovali a nebrat si za rukojmí horníky z Paskova. Vždyť řeči o tom, že by jich většinu umístili na jiných šachtách, jsou nesmyslné,“ říká rozhořčeně předseda Pytlík.

Odbory v OKD nejednají jen o své vůli. Organizovanost v odborech je zde skutečně vysoká a na jednotlivých šachtách se pohybuje místy i kolem 90 procent. „Zaměstnanci nám dali jasně najevo, že tudy vyjednávání o kolektivní smlouvě vést nemáme," řekl Pytlík a dodal, že horníci jsou značně nespokojení a nervózní. "Měli jsme strach, aby se nepouštěli do něčeho sami. I proto jsme začali připravovat společnou demonstraci," řekl.


Stejného názoru je i předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel. "Vzhledem k tomu, že spolumajitel firmy Zdeněk Bakala v průběhu zhruba sedmi let měl zisky kolem 50 miliard korun, tak si odbory nemyslí, že by peníze na horníky, kteří pracují v těžkých podmínkách, nesehnal.“


Podle mluvčího OKD Marka Síbrta se informace o plánovaném dvacetiprocentním snižování platů nezakládá na pravdě. Návrhy chce firma sdělit odborářům přímo na dnešním jednání o kolektivní smlouvě. "Průměrná mzda horníků v OKD přesahuje 35 000 korun a o polovinu převyšuje regionální průměr. OKD nechce jít cestou snižování tarifních mezd, ale chceme diskutovat o omezení rozsáhlého systému benefitů typu 13. a 14. platy. Zároveň chceme zaměstnancům zajistit růst mezd v momentě, kdy se situace na světových trzích zlepší," uvedl Síbrt.

"Náš návrh na snížení mezd o sedm procent zaměstnavatel smetl ze stolu. Dnes kolektivní vyjednávání pokračuje. Nedostali jsme žádné podklady. Netuším, o čem bychom se měli bavit," oponuje Pytlík. OKD má zhruba 13 000 zaměstnanců. Odbory předpokládají, že se na demonstraci sejde nejméně 400 lidí. "Jedeme na tři směny. Navíc demonstrace bude v pracovní den. Na druhou stranu ale slíbili účast i horníci z Mostecka. Věříme, že se přidají i zaměstnanci dalších průmyslových podniků na Ostravsku, například hutníci, kterým také hrozí propouštění," dodal Pytlík. Protestní pochod 17. září vyvrcholí na Prokešově náměstí, kde od 15.30 hodin začnou projevy pořadatelů a hostů. Počítá se s účastí vedení ČMKOS, hejtmana Moravskoslezského kraje, primátorů a starostů měst a obcí, členů rady OS PHGN a médií.

Organizátoři hornické demonstrace za zachování pracovních míst a slušnou mzdu přidali k organizačním pokynům i následující citát jednoho Američana k situaci v naší zemi: „Je s podivem, že zemi, kterou nepustoší tornáda, neničí zemětřesení, úrodu nesežerou kobylky, netrápí ji roky sucha, místo sopky sem tam vybuchne parovodní potrubí, téměř nezažila 60 let válku, dokáže dostat na kolena parta šílenců během 20 let…“


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments