Íránský „agent Mossadu“: Byl jsem školen v Izraeli

Leden 10, 2011

http://www.haaretz.com/polopoly_fs/1.336289.1294693650!/image/3980977026.jpg_gen/derivatives/landscape_295/3980977026.jpgV pondělí večer představila íránská státní televize Press TV muže, kterého Mossad vycvičil k účasti na loňské vraždě íránského jaderného vědce v Teheránu. Neidentifikovaný muž, zatčený íránskou zpravodajskou službou, řekl, že cestoval do Izraele na setkání s operativci Mossadu.

Muž řekl do kamery: "Setkal jsem se tam se dvěma novými muži, se dvěma izraelskými důstojníky, kteří znali perfektně hebrejštinu. Přišli jsme do pasové kontroly na letišti v Tel Avivu, položil jsem otázku a protože jsem neznal hebrejsky, vyvolal jsem podezření úředníka. V tento moment za mnou přišla odpovědná osoba, ukázala letenku, vzala si můj pas a šli jsme jinudy. Z Tel Avivu jsme se dostali na dálnici vedoucí do Jerusaléma a za půl hodiny jsme dorazili na velitelství Mossadu, umístěné na hlavní silnici mezi Tel Avivem a Jeruzalémem."

Muž popsal svou domněnku, že se jednalo o ústředí Mossadu. Budovu obklopovala 3 až 4 km dlouhá stěna  a elektrický ohradník. Rovněž popsal způsob, jakým údajně Mossad zavraždil íránského jaderného vědce Masúda Alí-Mohamadího. Muž popsal, jak s ním izraelští agenti nacvičovali sledování, opatření proti sledování, a postupy, jak připevnit bombu pod auto. Uvedl také, že se učil, jak použít motocyklovou bombu. Dále popsal, jak byl prý požádán o zavraždění Ali-Muhammadiho: "V sídle nedaleko Tel Avivu jsem byl procvičován, dostal jsem přesné údaje o dr. Alí-Muhamadím i okolí jeho domu, čímž jsem byl zcela seznámen jak s místem, tak s operačními podmínkami atentátu."

Před tím v pondělí íránská media hlásila, že Írán pozatýkal špionážní síť napojenou na Mossad. Dálkově ovládaná bomba zabila Alí-Muhamadího, vědce z Teheránské univerzity, 12. ledna minulého roku. Podobně jako tomu bylo v Teheránu, byl v listopadu zavražděn jiný íránský jaderný vědec a další byl vážně zraněn. Ze všech tří útoků Írán obvinil Mossad, britskou MI6 a americkou CIA. Přes nedostatek stop slíbil íránský režim a pracovníci jeho bezpečnostních složek, že pachatele vypátrají.

Pondělní zpráva a televizní interview se jeví jako pokus íránské vlády prokázat veřejnosti, že akce byla alespoň zčásti úspěšná.

Převzato z Haaretz


Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments