Izrael naléhá na Západ: Ujistěte se, že nový režim v Egyptě ctí mírové dohody
Únor 2, 2011

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v posledních dnech vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu a řadu dalších západních vedoucích představitelů, aby se zasadili o to, že každý nový egyptský režim bude přísně dodržovat mírovou dohodu s Izraelem.

Vysoce postavený izraelský úředník uvedl, že Netanjahu by byl rád, aby mezinárodní společenství deklarovalo, že kterékoliv nové egyptské vedení, které se objeví, musí splňovat řadu podmínek na oplátku za získání legitimity v očích Západu – podobné těm, která vznesli vůči Hamásu následně po vítězství tohoto islamistického hnutí v palestinských volbách. Blízkovýchodní kvarteto se dožadovalo, a stále vyžaduje, aby se Hamás na oplátku za uznání vzdal terorismu, uznal Izrael a přijal jako závazná předchozí sjednané dohody mezi Organizací pro osvobození Palestiny a Izraelem.

I když Netanjahu neklade rovnítko mezi vládou Hamasu a novou egyptskou vládu, přál by si podle oficiálních zdrojů, aby mezinárodní společenství spolu s žádostí o demokracii a dodržování lidských práv, stanovilo jako podmínku, že veškeré nové vlády v Káhiře dodrží mezinárodní dohody, pod které se podepsal Mubarakův režim. 

„Záležitost byla objasněna Američanům i mnoha dalším zemím,“ řekl vysoce postavený úředník v Jeruzalémě. „Nejsme proti demokracii v Egyptě, ale je pro nás důležité zachovat mírové dohody.“

Úřad premiéra včera vydal zvláštní prohlášení objasňující izraelský postoj k situaci v Egyptě: „Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael má zájem na zachování míru s Egyptem. Izrael je přesvědčen, že mezinárodní společenství musí vyžadovat po každé egyptské vládě, aby zachovala mírovou dohodu s Izraelem.“

 

Převzato z Haaretz

 

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments