Izraelci proti útoku na Írán a pro zónu bez jaderných zbraní na Blízkém východě

Ne všichni Izraelci by chtěli bombardovat Írán. Na Facebooku se šíří izraelská kampaň Israel Loves Iran, která každým dnem získává tisíce nových příznivců. V Tel Avivu proběhla první demonstrace proti útoku na Írán.


Vytvoření zóny bez jaderných zbraní na Blízkém východě má podporu většiny izraelské populace. Internetová iniciativa Israel Loves Iran, v překladu „Izrael miluje Írán“, se začala před několika dny šířit na sociální síti Facebook a její podpora stále roste. K dnešnímu dni (27. 3. 2012) se připojilo přes 45 000 lidí. Kampaň má jednoduché poselství: Íránci, nebudeme bombardovat vaši zemi, milujeme vás.


V doprovodném videu vystupují běžní Izraelci se slovy podpory: Všem lidem Íránu. Všem otcům, matkám, dětem, bratrům a sestrám. Aby mezi námi mohla propuknout válka, museli bychom se nejprve jeden druhého bát, museli bychom se nenávidět. Nebojím se tě a není pravda, že tě nenávidím. Ani tě neznám. Žádný Íránec mi nikdy neublížil. Žádného jsem nikdy nepotkal… jen jednoho v Paříži, v muzeu. Příjemný chlapík. Občas doma v televizi vídám jednoho Íránce. Mluví o válce. Jsem si jistý, že nezastupuje všechny Íránce. Pokud ve své televizi uvidíš, jak někdo mluví o tom, že zbombarduje tvou zemi, buď si jistý, že nezastupuje nás všechny. Nejsem oficiální představitel své země. Ale znám ulice svého města, mluvím se svými sousedy, se svou rodinou, s přáteli. A jménem všech těchto lidí říkám: Milujeme vás. Nechceme vám ublížit. Naopak, chceme vás poznat, dát si s vámi kávu, povídat si o sportu… Prosíme vás všechny, kteří to cítíte stejně, sdílejte tuto zprávu a pomozte, aby se dostala k lidem Íránu.


V návaznosti na internetovou kampaň proběhla v pondělí 26. března v Tel Avivu vůbec první demonstrace proti bombardování Íránu za účasti tisícovky lidí. Íránci na Facebooku reagovali spuštěním obdobné kampaně Iran Loves Israel, která má k dnešnímu dni téměř 12 000 příznivců a i její podpora rychle roste. Co se týče podpory vojenského útoku na Írán, izraelská společnost je rozdělená. Podle průzkumu veřejného mínění deníku Haaretz z listopadu loňského roku bylo 41 % obyvatel pro útok, 39 % proti a 20 % nerozhodných. Následný průzkum z počátku tohoto měsíce ukázal, že 58 % populace je proti tomu, aby Izrael zaútočil na Írán bez podpory USA, ale zároveň více než polovina občanů má důvěru v rozhodnutí izraelských politických představitelů, kteří v posledních měsících zostřili rétoriku proti Íránu. (Zdroj: portal.ajintem.com)


Za zmínku ovšem stojí také průzkum veřejného mínění provedený koncem loňského roku Univerzitou v Marylandu. Podle něj 64 % izraelských židů podporuje vytvoření zóny bez jaderných zbraní na Blízkém východě. V případě otázky, zda by bylo lepší, aby obě země (Izrael i Írán) měly jaderné zbraně, nebo aby je neměla žádná z nich, druhou možnost preferovalo 65 % respondentů. Pouze 19 % by zvolilo opak. Na otázku, zda by všechny země v regionu včetně Izraele a Íránu měly povolit mezinárodní inspekce zařízení, v nichž by mohly být vyvíjeny součásti jaderných zbraní, opovědělo kladně 60 % respondentů. Návrh na vytvoření zóny bez jaderných zbraní a všech zbraní hromadného ničení na Blízkém východě má v mezinárodním společenství dlouhodobou podporu, která je již desítky let vyjadřována každoroční rezolucí Valného shromáždění OSN. Na hodnotící konferenci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní v roce 2010 se tento návrh stal jedním z hlavních bodů výstupního dokumentu a bylo naplánováno, že v roce 2012 se uskuteční konference za účasti všech zemí blízkovýchodního regionu, na níž se začne o vytvoření zóny jednat. Podle nejnovějších zpráv by se konference mohla uskutečnit koncem tohoto roku v Helsinkách.


Zdroj: http://www.svetbezvalek.cz/cs/zprava/izraelci-proti-utoku-na-iran-pro-zonu-bez-jadernych-zbrani-na-blizkem-vychode

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments