Jak ODS zadlužila stát a kraje

Kdoví kdo poradil premiérovi české vlády a předsedovi ODS Petru Nečasovi, aby kampaň ke krajským volbám založil na kritice zadlužování. Na plakátu, kterým je hustě polepena celá země, předseda ODS hlásá: „Myslíme na budoucnost. Chceme stát a kraje bez dluhů.“Připomíná to příslovečné řeči o provaze v domě oběšence. Když se řekne „dluh“, všichni se dnes pochopitelně podívají na Nečase a přemýšlí o jeho nezvyklém postupu snižování zadluženosti tím, že se stát rekordně zadlužuje. Pravice už v naší zemi vládne šest let, a tak se už ani ODS nemůže donekonečna vymlouvat na sociální demokracii.


Ale bavme se o dluzích krajů.


Podle ministerstva financí v roce 2008 – na konci vlády hejtmanů z ODS a dalších pravicových stran (ČSSD v té době neměla žádného hejtmana a v naprosté většině krajů byla v opozici) – činilo zadlužení krajů 14,6 miliardy korun. ODS tedy podle Nečase nyní chce kraje bez dluhů, hejtmanům z ČSSD je však před čtyřmi lety předala s dluhem více než 14 miliard korun.


Na konci loňského roku dosáhlo podle stejného zdroje zadlužení krajů 22,3 miliardy korun, takže přírůstek za vlády hejtmanů ČSSD (včetně čtyř krajských koalic s ODS) činí 7,7 miliardy korun.


V době recese a rozsáhlých vládních škrtů, které pro kraje znamenaly celkem několikamiliardové výpadky dotačních i daňových příjmů.


Tedy, shrnuto a podtrženo, oranžové kraje sice zvýšily zadlužení krajů o sedm miliard korun, zato Nečasova vláda dokázala za stejnou dobu nasekat vládní dluh za půl bilionu korun! Pouhým porovnáním obou čísel – sedm miliard a pět set miliard – je zřejmé, které si zaslouží větší pozornost. A s touhle lživou vizitkou o nezadlužování vysílá Nečas kandidáty ODS do krajského volebního klání.


Na dluhu Nečasovy vlády je nejhorší to, že je neproduktivní. Česká ekonomika je na tom soustavně hůře než sousedé. Vláda přitom zatvrzele odmítala vydat sebemenší peníze na protikrizová opatření, přestože každému je jasné, že půjčky na to, na co si nedokážu vydělat, mohu splatit jen dalšími půjčkami a zase dalšími, až zazvoním u brány do finančních pekel.


Krajů se tyto vládní nesmysly krutě dotýkají. Jsou financovány z daňových příjmů, poklesem výběru DPH dostávají jen zlomek toho, co dostávaly vminulosti. Příjmy krajů na jedné straně tedy klesají a na druhé straně jim vláda náklady soustavně zvyšuje. A když vládní daňová politika, na kterou kraje nemají vliv, opět selže, dostanou ještě méně – a Petr Nečas pak bude tvrdit, že jsou to ony, kdo špatně hospodaří.


Pravicová koalice prostě nemá co nabídnout ani občanům, ani krajům a ODS i TOP 09 se musí smířit s tím, že ve volbách jim bude vystaven účet.


Oranžové kraje sice zvýšily zadlužení krajů o sedm miliard korun, zato Nečasova vláda dokázala za stejnou dobu nasekat vládní dluh za půl bilionu korun! Pouhým porovnáním obou čísel – sedm miliard a pět set miliard – je zřejmé, které si zaslouží větší pozornost.


Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments