Španělsko ve víru stávek proti vládním reformám

Září 17, 2012


Desetitisíce osob z celého Španělska se účastnily v sobotu v Madridu obrovských demonstrací proti vládním škrtům, jimiž se španělská vláda snaží zachránit zemi před bankrotem. Velké protesty se konaly také v sousedním Portugalsku. Demonstranti v Lisabonu házeli rajčata a rachejtle na portugalské ústředí Mezinárodního měnového fondu, jinak byla demonstrace pokojná.


Španělsko postihlo tvrdě druhé kolo hospodářské recese a nezaměstnanost tam dosahuje téměř 25 procent. Konzervativní vláda španělského premiéra Mariana Rajoye zavedla tvrdé škrty a zvýšila daně ve snaze snížit deficit a uklidnit investory a činitele eurozóny.


Demonstranti v Madridu nesli transparenty jako "Jděme na to! Ničí zemi a musíme jim v tom zabránit!"

"Vládní politika způsobuje příliš mnoho bolesti," uvedl šéf odborů Ignacio Fernández Toxo. "Je to lež, že není jiná cesta jak obnovit hospodářství."

Situace se zřejmě ještě zhorší. Na zasedání ministrů financí eurozóny na Kypru oznámilo Španělsko, že do konce měsíce zveřejní další verzi "hospodářských reforem". Demonstrací v Madridu se účastnilo podle španělského ministerstva vnitra asi 65 000 osob. Minulý týden se konaly také obrovské protesty v Barceloně, hlavním městě Katalánska, jichž se podle policejních odhadů účastnilo půl druhého milionu občanů.

Na španělské železnici musely být dnes zrušeny stovky spojů. Na silnicích vedoucích do velkých měst jako je Madrid a Barcelona se tvoří dopravní zácpy. Železnici ochromila stávka zaměstnanců protestujících proti snižování mezd a vládním reformám. Bez problémů není ani provoz metra. Stávku svoĺaly odbory, protože se jim nelíbí plán restrukturalizace dopravy, s kterým se počítá na příští rok.


Podle odborářů chystané změny povedou ke ztrátě pracovních příležitostí. Zaměstnanci metra v Madridu a Barceloně se k protestu připojili tím, že ve špičce omezovali provoz.


Státní železniční společnost RENFE uvedla, že musela zrušit kolem 300 zrychlených spojů a vlaků intercity. Vedení firmy ale s odboráři dohodlo, že bude zachována alespoň základní úroveň služeb, což znamená, že by se měla postupně rozjet více než polovina vlaků.

Španělsko je zmítané recesí, bez práce je asi 25 procent lidí v produktivním věku, což je nejvíce z celé Evropské unie. Hůř na tom zatím nejsou ani Řekové.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments