Jak jsem se stala předmětem charity aneb Předvánoční

To mi tak dnes přišel z práce „červánek mých rán“ a během našich poslední dobou již tradičních každodenních hovorů o tom, že tento měsíc opět neuvidí výplatu, že mateřská ještě nepřišla a s kterým to nadšeným budovatelem kapitalismu v práci se opět pohádal, mi oznámil, že mi něco musí říct, i když ví, že budu zase zuřit. Vyzvala jsem jej tedy, ať pokračuje, snažíc se přitom do hlasu vpravit co nejmírumilovnější tón, ne však moc, aby to nezavánělo sarkasmem.

I dozvěděla jsem se, že mluvil s jednou naší známou z Prahy, která k nám občas jezdívá na návštěvu a která z mně nepochopitelných důvodů má více než kladný vztah k Ostravě. Že prý se jej ptala, co život, jak v práci a tak dále. A že on pod tíhou krušného života zaměstnance soukromé firmy z Moravskoslezského kraje jí to všechno do telefonu vyblil tak, jak to je.

Tedy že zaměstnavatel, který dlouhodobě platí, jen když se mu chce, nejen že nepřehodnotil tento svůj dosavadní přístup, ale že dokonce prakticky platit přestal úplně. Že to, co zažíváme posledních několik měsíců, je už skutečně neúnosné. Že dlužná částka přesahuje výši tří výplat a že tento měsíc výplatu prostě nemáme vůbec. A že ji možná, zdůrazňuji, možná uvidíme v půlce prosince – což by však měl podle mého skromného názoru být termín pro výplatu následující – ale to jen tak bočkem. Že drahý už není žádný mladík, a že hledat jinou práci v regionu proslulém vysokou nezaměstnaností, je více než riskantní. Že tento měsíc jsme poprvé dostali dávku na bydlení, protože ač nechceme být „vysávači rozpočtu“, opravdu nám hrozí přinejmenším odpojení služeb a energií, takže jsme si tuto dávku vyřídili. Že nás překvapila výše této (příjemně) a že jsme si díky tomu uvědomili, že jsme vlastně asi opravdu chudí, i když si dle pána Kalouska žijeme v obecní jednaplusjedničce druhé kategorie nad poměry. Prostě tak nějak to té holce zřejmě podal, načež tato žena, celý život v Praze žijící, severomoravskou realitu nikdy skutečně na vlastní kůži nepoznavší, se patrně upřímně zděsila.

To prý bylo před pár dny. Dnes se můj milený dozvěděl, že na fejsbůku se rozběhla akce, sbírka na podporu malého děťátka žijícího v bídě kdesi v Ostravě, když tedy máme na krku ty Vánoce. Že ta naše známá z Prahy to takto rozběhla a sama nám „do začátku“ poslala čtyři stovky. A že máme v nejbližších dnech očekávat nějaký poštovní balík. Tuto zprávu jsem v bezprostřední reakci přijala statečně, tedy mlčením, protože mě nenapadlo nic, co bych k tomuto podotkla, tedy přesněji, nic, co by neobsahovalo vulgarismy na adresu Nečasova kabinetu.

Při následující narážce svého protějšku ohledně charity o nějaký čásek později jsem však už vyletěla. Tentokrát to bylo něco o stádu, které je schopné slzet nad stupidním dojemným příběhem o malé chudé holčičce, ba i nějakou tu stokorunku poslat, ale není schopné zatočit s tou bandou vyžírků nahoře, aby se takové příběhy nemusely vůbec odehrávat.

Abych nebyla za zlou nevděčnici. Já si samozřejmě vážím toho, že lidé ještě jsou schopni něco pro sebe vzájemně udělat. Ale druhým dechem dodávám, že já jsem ochotná po určitou dobu s celou rodinou baštit jen chleba ze sádlem. Jsem ochotna obejít se bez internetu. Jsem dokonce ochotna i svítit svícemi. Jenom, kurrr…nikšopa, musím vědět, že to jednou skončí! A v tuto chvíli s tímto přístupem společnosti, s tímto přístupem oVčanů si můžu být sakra jistá, že to neskončí!

Lidičkové drazí, prosím vás pěkně, moc moc pěkně, se vším vděkem a pokorou, vybodněte se na posílání peněz, neposílejte nám žádné! Jestli nám OPRAVDU chcete pomoci, a nejen nám, protože takových, jako jsme my, jsou tisíce a tisíce, zvedněte radši zadky a pojďme společně vypráskat tu bandu pijavic tam nahoře! Kdo může za blbé zákony, za nevymahatelnost práva? Kdo může za to, že kdysi standardní záležitosti jako například zubní ošetření, jsou dnes luxusem? A to naši rodinu (zatím) ještě neobcházejí exekutoři! Kdo může za všechen tento marasmus? Jak můžete poslat pár kaček na malou Kačku a cítit se pak dobře s vědomím, že X dalších malých holčiček a chlapečků bude mít vánoce na houno? Proč jim nepomoct všem najednou? Na co pořád čekáte!?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments