Jak zbourat druhý pilíř

Srpen 25, 2012


Od příštího roku má začít důchodová reforma, která spočívá v zásadním oslabení průběžného systému. Lidem s vyššími příjmy se zdánlivě vyplatí vyvést z průběžného systému 3% a přidat vlastní 2%, předat je soukromníkovi a tzv. spořit. Nebudu se opakovat a popisovat (1, 2), proč je to špatně, pokusím se nastínit jednoduchou metodu, jak tento pilíř již dnes zbourat.


Současná vláda, která nemá ve společnosti žádnou podporu, se rozhodla změnit jednu ze základních sociálních jistot. Učinila rozhodnutí, které by mělo zůstat po velmi dlouhou dobu neměnné. Udělala tak bez souhlasu většiny společnosti, proti zkušenostem z jiných zemí, pouze v zájmu budoucím privátních majitelů penzijních fondů. Učinila tak v přesvědčení, že teď se jí nemá co stát a lid pak nějak zvykne, či se zmůže jen kosmetické úpravy.


Jenže je tu podstatná slabina a to jsou ti, kteří se do tohoto „pilíře“ zapojí. Ty je třeba znejistit a odradit od spolupráce a to velmi jednoduše – výhrůžkou.


Stačí, aby politické strany v opozici proti reformě jasně deklarovaly, co udělají, až se chopí moci. Osobně bych navrhoval konfiskaci vyvedených peněz včetně privátního přídavku a následné vymáhání úroku za nezaplacené pojistné dle stávající legislativy.


Je zcela jedno, zda se zmíněná hrozba nakonec uskuteční či ne, zda by třeba ústavní či jiný soud nakonec rozhodnutí nezvrátil. Podstatné je vyvolání nejistoty. Kdo bude spořit, když je výsledek takto nejistý a parlamentem už prošly drzejší zákony!


Připadá Vám to nemorální? Mě ne. Jde totiž o to zachránit tu část sociálních odvodů před finančními dravci, kteří tyto peníze s pravděpodobností hraničící s jistotou ukradou. Podívejte se okolo sebe, kde v tomto světě vidíte jistotu uložení peněz na dobu 40-50 let?


Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments