Jaký bude svět v roce 2020

V poslední době se jako houby po dešti množí prognostické články spekulující o tom, jaký asi bude svět v roce 2020.

 

Dovolil bych si v tomto smyslu přičinit několik poznámek:

 

1/ v r. 2020 nebude existovat demokracie tak jak ji známe dnes. Lidé se budou bát veřejně prezentovat svůj názor. Domnívám se, že tzv. parlamentní demokracie, pokud se vůbec zachová, bude něco na způsob Národní fronty. V horším případě bude otevřeně existovat tvrdá totalita, ve které opozice bude tvrdě potírána (nejenom mediálně). Tato bude prezentována jako demokracie. Je docela dobře možné, že to bude hnědá, hnědo – černá, fialovo-hnědá anebo dokonce rudo-hnědá (viz čínský "oligarchický komunismus") totalita. Společnost bude tak sofistikovaně profízlovaná a "vědecky" řízena, že jakýkoliv oponentní (neřkuli disidentský) názor prakticky nebude možný. Významnou roli v této "demokracii" budou plnit média, církve, tajné služby a obecně servisní elity – kupř. některé lékařské obory psychiatrie, péče o seniory, postižené…

 

2/ tzv. společnost blahobytu bude minulostí. Lidé budou vděčni za jakoukoliv práci schopnou zajistit jim holé nezadlužené přežívání.

 

3/ sociální stát bude minulostí. Dožití se důchodu, komplexní zdravotní péče bude pro většinu lidí nedostupným "nadstandardem".

 

4/ stát v dnešním pojetí bude minulostí. Většina jeho funkcí bude převedena do péče vládnoucí oligarchie-ať místní anebo nadnárodní. Národní identita bude rozmělněna, patriotismus bude div ne ošklivá vlastnost a bude pokládána za projev extremismu. Společnost bude vertikálně hierarchizována i horizontálně uměle atomizována.

 

Příslušníci servisních elit se budou dle potřeby "přeoperovávat" jak ideologicky tak fyziognomicky. Totalita komunistů se ve srovnání s novou společností bude zdát jako poměrně umírněná společenská forma.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments