Japonský ministr: Japonsko možná znárodní jaderné elektrárny

Leden 06, 2012


http://images1.dailykos.com/i/admin/Japannuke.jpg


Japonská vláda zvažuje, že převezme kontrolu nad svými jadernými elektrárnami, pokud soukromé společnosti neprojeví více odpovědnosti za rizika spojená s jejich provozováním. Informoval o tom deník Jokimuri s odkazem na japonského ministra obchodu a průmyslu Jukio Edana.


„Tokyo Electric Power Co. a další provozovatelé atomových elektráren vydělávali na nižších provozních nákladech, ale nyní je na vládě, aby pomohla těm, kteří byli postiženi fukušimskou jadernou katastrofou,“ řekl Edano v rozhovoru pro list Jomiuri.


Podle Edana nyní vláda musí rozhodnout, zda znárodní jaderné elektrárny a přijme odpovědnost za rizika případných nehod, nebo zavede vyšší pojistné i odpovědnost za škody na japonských obchodních společnostech.


Společnost Tokyo Electric (TEPCO) je nyní podporována vládním fondem, aby se zabránilo jejímu úpadku, protože musí vyplácet kompenzace těm, kteří ztratili své domy a obživu v důsledku fukušimské jaderné katastrofy. Vládní výbor v říjnu oznámil, že TEPCO bude muset v roce 2013 pravděpodobně vyplatit 4,5 bilionu jenů (58 miliard dolarů) jako kompenzační platby.


Převzato z Bloomberg.com


Překlad: zajoch


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments