Jeden vydělá, druhý prodělá

Květen 12, 2012


Šokující ztráta prestižní banky: JPMorgan riskovala a přišla o dvě miliardy dolarů. Takhle a podobně se děsí novinové titulky a bankéři si sypou popel na hlavu, že  ”portfolio se pro účely ekonomického zajištění ukázalo jako rizikovější, kolísavější a méně efektivní, než si mysleli, a byla tam spousta chyb, přehmatů a špatného úsudku.”


Šok! Na to nejsme zvyklí, aby banky dělaly chyby. Jsme naučeni, že banky jsou k trhům asi v podobném vztahu, jako papež  k náboženství, a teď najednou toto. Zděšení novinových zpráv je logické: k bankám se vzhlíží s úctou, o banky se pečuje, banky se zachraňují. A teď najednou ztráta, navíc způsobená samotnou bankou, tedy žádným zlým regulátorem deformujícím trh, co se to děje?


Nic zvláštního. Děje se jen to, co se děje naprosto běžně, ale nepíše se o tom, protože je to “nezajímavé”. Jiné je jenom to, že tím, kdo prodělal, je banka. Kdyby banka vydělala, bylo by to považováno za správné a samozřejmé a manažer, který si nyní sype popel na hlavu, by byl oslavován jako hrdina. A nikdo by se nezajímal o to, kdo prodělal, když banka vydělala, protože se nikdo nikdo nezajímá o továrny, které zkrachovaly v důsledku spekulací bankéřů, a o lidi, kteří v nich ztratili práci, stejně jako se nikdo nezajímá o domkáře, kteří nemají na splátku hypotéky, o penzisty, kteří přišli o své úspory v soukromých penzijních fondech, o občany zemí, ze kterých banky skrz dluhy a úroky vysávají veškeré jejich bohatství, nebo o lidi, kteří žijí bez jakýchkoliv sociálních práv a v podmínkách nevolnictví pracují za minimální mzdu, aby měli investoři větší zisky a banky neprodělávaly.


Ale když jednou prodělá banka, jsou toho plné noviny…


Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments