Do jaké míry se v Sýrii prolínají zájmy Západu se zájmy Al Kajdy?

Květen 12, 2012


Za normálních okolností, kdyby se to stalo snad kdekoli jinde na světě, by teroristické útoky, při nichž zahyne přes 70 civilistů a stovky dalších jsou zraněny, vyvolaly vlnu sympatií s národem, který se stal terčem takového masakru. Pro Sýrii nic takového neplatí. Západní politici sice prohodili povinné věty odsuzující útok, přidali k nim ale celé odstavce odsuzující režim v Damašku.


Victoria NulandováBritský ministr zahraničí William Hague prohlásil, že „povinnost za dodržování příměří je na straně syrských úřadů“, ministerstvo zahraničí USA ústy mluvčí Victorie Nulandové pochválilo „legitimní syrskou opozici“ a dodalo, že syrská vláda „vytvořila podmínky“ k tomu, aby byla sama bombardována. Ministerstvo zároveň oznámilo, že chce v Radě bezpečnosti OSN požadovat „další akci“ proti Asadovu režimu. Francie, která už nějaký čas prosazuje do Sýrie ozbrojenou invazi, rovněž oznámila, že za sebevražedný útok nese „plnou zodpovědnost“ režim v Damašku.   


Oba sebevražedné útoky byly zatím nejkrvavějšími za 14 měsíců konfliktu v Sýrii a režim v Damašku spolu se svými spojenci poukazuje na to, že měly „podporu ze zahraničí“. Při hlasité podpoře Západu a tmářských monarchií z Perského zálivu syrským rebelům by na takovém tvrzení nebylo nic divného, nicméně vzhledem k tomu, že svou účast v Sýrii hlásí Al Kajda a jí spřízněné organizace, nabízí se otázka, do jaké míry se zájmy Západu a Al Kajdy prolínají. Sýrie tvrdí, že sílící intenzita teroristických útoků dokazuje, že za nimi stojí Saúdská Arábie a její peníze, Rusko odmítá konkrétní státy jmenovat, podle všeho ale souhlasí, když jeho ministr zahraničí Lavrov mluví o určitých zemích, které „podnikají praktické kroky k tomu, aby situace v Sýrii explodovala v obrazném i doslovném smyslu“. „Vnější vojenský zásah“ dál odmítá i Čína.


Není příliš jasné, jaké jsou skutečné vazby mezi čistě teroristickými skupinami a přijatelnějšími frakcemi syrské opozice, nicméně vlažná reakce Západu na mohutné exploze – aktuálně prý další bomba vybuchla v Aleppu – vyvolává dojem, že je mu vlastně jedno, jakým způsobem a kdo režim v Damašku svrhne, hlavně aby byl svržen. A co pak?


Celý článek v Literárkách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments