Jedna velká nešťastná střední třída

Nedávno zveřejněné průzkumy veřejného mínění k tomuto sociálnímu protestu, odhalily existenci potenciálu pro zásadní politické změny v Izraeli (i když asi ne v blízké době). Stanový protest byl dominantou zpravodajství v Izraeli po dva týdny a i nyní je předmětem několika zajímavých anket, týkajících se jeho možného politického dopadu.

 

I když by nebylo moudré urychleně soudit a předpovídat, jaký vliv tyto bezprecedentní demonstrace budou mít na izraelskou politiku, průzkumy veřejného mínění potvrzují některá tušení a především naznačují existenci potenciálu pro dalekosáhlé změny politického systému v příštích letech. Zdá se, že podpora protestu protíná sektory a stranické linie. Podle průzkumu televize Channel 10, provedeného v pondělí, 88 procent Izraelců podporuje protest.

 

V čele jsou podporovatelé politických stran středních vrstev: 98 procent voličů Kadimy, 95 procent voličů Strany práce a dokonce 85 procent voličů Netanjahuova Likudu shledalo protest spravedlivým (!). I když tato procenta v posledních pár dnech klesla, když došlo k veřejným sporům v protestním hnutí, jsou stále mimořádně vysoké.

 

Pokusy o diskreditaci protestu většinou selhaly. Tiskový mluvčí vlády a pravicových organizací se snažil svázat protest s hnutími na levém křídle, když prohlásil, že to je politicky motivovaný krok zacílený osobně proti předsedovi vlády Netanjahuovi. Přesto si 74 procent veřejnosti myslí, že protest je autentický a jen 22 procent ho shledává politicky motivovaným.

 

S protestem se výslovně neidentifikovala tvrdá pravice. Polovina voličů strany Shas a většina z hlasujících pro osadnické strany si myslí, že protest je politicky motivovaný. Voliči těchto stran daleko více odmítají protest než voliči jiných stran. Domnívám se, že tyto skupiny cítí, že protest by mohl dopadnout na dominantní politické uspořádání v Izraeli – to, které je nakloněno osadníkům a náboženským stranám. Demonstranti vystupují stejně proti hlavní opozičním, ale i koaličním stranám. Osobně bych titulek k výsledku ankety novin Globes-Jerusalem Post – o možném získání 20 míst v příštích volbách do parlamentu socialistickou stranou – nebral příliš vážně. Je ještě dlouhá doba do voleb, a není možné předvídat, jaké otázky budou dominovat ve volební kampani.

 

Přesto je zajímavé podívat se, odkud by těchto 20 míst (zhruba 16 procent hlasů) pocházelo:

 

4-5 míst od Kadimy, 2-3 míst od Likudu, 2-3 míst ze Strany práce a pak některé další hlasy z Meretzu a od nerozhodnutých voličů. Arabské strany a krajní pravice nejsou protestem dotčeny.

 

Tyto údaje odpovídají výše zmíněnému hlasování na televizi Channel 10 – je to střední třída, která podporuje protest více než jakákoli jiná skupina, a jsou to strany ve středu a v levé části politického spektra, jejichž voliči jsou nespokojeni. To je dobrá zpráva pro ty, kteří si (jako já) myslí, že Kadima a Strana práce nemohou podporovat progresivní program. Zdá se, že mnoho voličů těchto stran se vzdává nadějí, které do těchto stran vkládaly.

 

Nejlepší variantou pro vládu je zahájit jednání s demonstranty a možná zkusit je kooptovat. Podle časopisu Jerusalem Post si 45 procent veřejnosti myslí, že demonstranti by měl jednat s vládou a usilovat o to, aby přijala jejich požadavky, 29 procent uvedlo, že demonstrace by měly pokračovat v jejich současné podobě. Kdyby vláda k vzneseným požadavků přistoupila vážně, mohlo by to snížit podporu veřejnosti demonstrantům o dvě třetiny.

 

Abych to shrnul, všechny údaje poukazují na unikátní jev: sekulární střední třída, obvykle páteř společnosti, je nespokojena s politickými a ekonomickými trendy a co je ještě důležitější, není spokojena vůbec s celým politickým systémem (obvykle je to naopak – čím více sledujete okrajové vrstvy společnosti, tím méně jsou tyto vrstvy spokojené). Za těchto okolností je v Izraeli obrovský potenciál pro politické změny, i když ne nutně v nejbližší době.

 

Publikováno na http://972mag.com/c/news/


Pozn.překl.: Jak jsme již nedávno uvedli, protesty proti cenám bydlení započaly v Izraeli, když si jedna postižená v centru města postavila stan … od té doby o navazujících akcích v novinách píše jako o Stanovém protestu.

 

Překlad: Aram, onlooker

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments