Jednej s člověkem jako s prasetem a začne chrochtat

Dalším bodem programu vládních reforem v intencích uctívání sv. Karabáče je, že chudí a postižení budou muset platit speciální kartou: „Všichni lidé, kteří dostávají sociální dávky na konkrétní účel, budou muset používat speciální platební kartu. Ta má zaručit, že si za peníze od státu nekoupí například alkohol nebo cigarety. (…) Placení kartou má být povinné také pro zdravotně postižené.“ Učebnicovější příklad diskriminace aby člověk pohledal.


Předně speciální karta při každém použití vytroubí do světa, že její uživatel je závislý na sociálních dávkách, což je stigmatizující a ponižující a připomíná to povinné nošení žluté hvězdy Židy za války (bojím se, že nikoliv náhodou).


Zdůvodnění pak vyvolává dojem, že všichni příjemci dávek jsou nezodpovědná a zhýralá individua, příživníci, gambleři a alkoholici. A i tady se obávám, že nejde o náhodu či neobratnost, ale o autentický projev myšlení české pravice a jejích myšlenkových stereotypů.


Skutečně je vláda přesvědčena o tom, že cesta sociálního a ekonomického apartheidu je řešením, nebo jen populisticky hraje na notu protiromského sentimentu? Protože co si budeme nalhávat, většina lidí podobné opatření přivítá v přesvědčení, že „vezme u huby“ nenáviděné Romy a na dopady na další – a možná zranitelnější – vrstvy obyvatelstva ani nepomyslí.


Ale také může jít jen podpůrné opatření v rámci programu pauperizace obyvatelstva, protože čím více lidí bude v důsledku vládních reforem upadat do chudoby, tím je stigmatizace chudoby naléhavější, aby kanalizovala strach a hněv obyvatelstva a směřovala ho od těch, kteří ze situace těží, k těm, kteří na ni doplácejí?


Zatím ovšem platí, že s heslem „na chudé musí být přísnost“ se dají vyhrát volby. Ti chudí totiž nejsou na rozdíl od těch úspěšných tolik vidět a tak lze jejich existenci ignorovat a bagatelizovat, stejně jako problémy zdravotně postižených, kteří mají dost starostí sami se sebou a nemají proto čas dělat politiku a lobbovat.


Jenže jak praví ruské přísloví: jednej s člověkem jako s prasetem a začne chrochtat. Bude-li vláda chudobu namísto pomoci trestat a stigmatizovat, podaří se jí nakonec vytvořit skutečnou lůzu a nefalšovanou kulturu chudoby. A to bude teprve problém.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments