Kauza Lavabit: Konec e-mailu v USA?

E-mailová služba Lavabit, která umožňovala svým zákazníkům posílat nadstandardně zašifrovanou elektronickou poštu, byla přinucena americkými bezpečnostními orgány k ukončení činnosti. Důvodem bylo to, že ji údajně v minulosti použil i Edward Snowden, whistleblower, který upozornil na masivní šmírování amerických i zahraničních občanů americkou vládní zpravodajskou službou NSA. (Zdroj: RT.com)

 

Ladar Levison, majitel Lavabitu se k celé věci vyjádřil v tomto dopisu svým uživatelům:

 

Mí přátelé uživatelé,

byl jsem přinucen učinit složité rozhodnutí: buď se stát spoluviníkem zločinů proti americkému lidu, nebo zahodit desetiletí tvrdé práce tím, že zavřu Lavabit. Po intenzivním zpytování duše jsem zvolil konec činnosti. Přeji si, abych s vámi mohl v rámci práva sdílet příběh událostí, které vedly k mému rozhodnutí, ale nemohu. Cítím, že si zasloužíte vědět, co se děje – první dodatek americké ústavy by mi přeci měl zajistit možnost svobodně se vyjadřovat v situacích, jako je tato. Kongres však bohužel schválil zákony, které tvrdí opak. V tuto chvíli nemohu sdílet své zkušenosti z posledních šesti měsíců i přes to, že jsem podal všechny patřičné žádosti.

Co se bude dít teď? Začali jsme už připravovat podklady potřebné pro boj na ochranu ústavy u federálního odvolacího soudu. Kladný verdikt by nám umožnil opět vzkřísit Lavabit jako americkou firmu.

Tato zkušenost mi dala jednu důležitou lekci – bez zásahu Kongresu nebo silného soudního precedentu bych DŮRAZNĚ nedoporučoval komukoli svěřit svá soukromá data společnosti s vazbami na Spojené Státy.

S pozdravem,

Ladar Levison

majitel a ředitel

Lavabit LLC


(Zdroj: Lavabit.com)

 

Na celou kauzu reagovala také konkureční firma Silent Circle, která bez varování preventivně zničila všechny servery se šifrovanými e-maily svých klientů, aby je vláda a NSA nemohly nutit k předání těchto dat. Logicky z toho vyplývá, že daty klientů firmy Lavabit již americká vláda s velkou pravděpodobností disponuje.

 

Ladar Levison v rozhovoru pro časopis Forbes prohlásil: "Od e-mailu si teď dám pauzu. A kdybyste o e-mailech věděli to, co já, přestali byste je používat taky."

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments