Březen 05, 2012
Sobotní LN si vzaly na paškál Romana Týce a jeho „projekt“: Raději vězení, než absurdní pokutu. Příliš pochopení Týce u diskutujících nenalez, asi proto, že se vymezil vůči současnému režimu, a ne vůči tomu minulému, a ještě přitom sáhl na majetek (že města, a ne soukromé společnosti Eltodo, je už podle všeho pod rozlišovací schopnost zúčastněných*).
Ne že bych nesouhlasil s principem, že umělec může činit, co uzná za vhodné, musí ovšem být připraven nést následky – což podle mě Týc udělal tím, že zaplatil škodu – k tomu se ale pánové propracovali až k závěru a poněkud rozpačitě, zatímco entrée bylo mohutné:
Rozehrává Kamberský: „Když čtu jeho [Týcova, pozn. red.] dopisy a vyjádření plná nenávisti k současnému systému, který srovnává s předlistopadovým režimem, když tvrdí, že StB nahradily banky (…).“
Nahrává Knížák: „Naprosto nesouhlasím s tím, že je někdo schopen to srovnávat s dobou před listopadem 1989. To mě dokonce uráží. Umělec, pokud se k tomu rozhodne, může překročit limity nastavené společností. Ale musí si být vědom toho, že společnost se může proti němu postavit, může na něj reagovat, třeba i trestem.“
Nahrávky se chápe Peňás a smečuje: „Jeho vyjádření k poměrům před listopadem může padat na vrub jeho neznalostem nebo jeho jistým psychickým sklonům.“
Takže si to shrňme: kritizovat současný režim může jen člověk duševně chorý a Týc si trest zaslouží za to, že není loajální a překročil meze povolených pochybností. Prostě takové nápravně-výchovné opatření.
Asi nejubožeji z tohoto tria působí Knížák. Copak on nebyl s minulým režimem na kordy? Chce nám tu snad naznačit, že on by se pokorně podvoloval (nebo se dokonce podvolil?) rozhodnutí komunisté justice, protože umělec „může překročit limity nastavené společností, ale musí si být vědom toho, že společnost se může proti němu postavit, třeba i trestem?"
Knížákovi se prostě povedl majstrštyk – přiznal minulému, ale obecně jakémukoliv, režimu právo trestat umělce za nekonformitu.
*) Tedy alespoň předpokládám, že semafory stále ještě patří městu, a ne soukromé firmě, ale dnes jeden vpravdě neví.
Převzato z blogu Tribun
Foto: zdroj