Koaliční poslanci schválili vyšší DPH, od příštího roku vše podraží

Červenec 13, 2012

Sněmovna hlasy vládní koalice dnes schválila balíček daňových změn, který počítá se zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) o jeden procentní bod. DPH by od příštího roku měla být 15 a 21 procent. Vláda prosadila i sedmiprocentní solidární daň pro lidi s nejvyššími příjmy a dočasné zrušení zastropování plateb na zdravotní pojištění. Norma zamíří do Senátu, kde má většinu ČSSD a tak se předpokládá, že návrh v Senátu neprojde a vrátí se zpět do Sněmovny. Navíc se zdravotnické pomůcky a pleny přesunou do vyšší sazby daně.


Lidé s příjmy nad 100 000 korun budou navíc platit tzv. solidární daň. Z rozdílu této výše a svého skutečného příjmu budou odvádět daň sedm procent. Ruší se i stropy zdravotního pojištění. Lidé s vysokými příjmy budou platit více.


Opatření je jen dočasné a platí pro léta 2013 až 2015. Od ledna 2016 by se DPH měla sjednotit na 17,5 procenta.

Návrh vedle změn DPH omezuje i výdajové paušály živnostníků, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů. Týká se to například lékařů nebo advokátů a těch, co mají příjmy z autorských práv. Paušál bude 800 000 korun. Zvyšuje se i daň z převodu nemovitostí z nynějších tří na čtyři procenta.

Vláda sleduje sérií návrhů na vyšší zdanění snížení schodku rozpočtu v příštím roce o více než 42 miliard korun.

"Měli byste se svým vlastním pravicovým voličům omluvit," řekl v rozpravě předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podobu úspor tvrdě kritizoval i poslanec ODS který uvedl, že s nimi nesouhlasí, nicméně je respektuje jako většinové stanovisko klubu ODS. "Je to v rozporu s programem a dlouhodobou politikou ODS a v přímém rozporu se zájmy českých občanů," řekl Tluchoř.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments