Lafferova vs. Kalouskova křivka

Kalouskův stabilizační balíček názorně! V době, kdy vrcholí politický boj o zvýšení či ponechání stávající hodnoty výše DPH, předkládám k porovnání dva grafy, z kterých by mělo být patrné, kam těmito kroky ministra financí směřujeme. 

Lafferova křivka, pojmenovaná po americkém ekonomovi Arthuru Lafferovi, která zobrazuje závislost celkové sumy vybraných daní na míře zdanění. Platí, že v obou extrémech je daňový výnos nulový – při 0% zdanění je efekt zřejmý, u 100% sazby zase plátci daně raději nic nevydělávají, případně se povinnosti platit daně nějakým způsobem vyhnou. Někde mezi těmito dvěma body existuje taková míra zdanění, která generuje maximální výnosy. Zvyšování daňové sazby nad tuto hranici se již projeví negativně.


 21.PNG

***  

Kalouskova křivka (dále K.K.), pojmenovaná po českém ministru financí Miroslavu Kalouskovi zobrazuje stav, kdy ministr násilně působí proti ekonomickým zákonům a sociální stabilitě, nedbaje názorů odborné veřejnosti.


25.JPG

 

Společně věřme tomu, že alespoň občas zdravý rozum zvítězí nad domýšlivostí a tvrdohlavostí!

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

 

Stanův komentář: Lafferova křivka a DPH je trochu tenký led, DPH totiž klidně může překročit 100 %. Pokud bychom ovšem tuto křivku aplikovali na celkovou míru zdanění (např. podíl vybraných daní na HDP), pak samozřejmě existuje bod, kdy další zvyšování daňových sazeb (ať už u přímých nebo nepřímých daní) bude znamenat pokles celkového inkasa. A je možné, že ta nízkopříjmová část české populace už vrcholu Lafferovy křivky dosáhla. A tu vysokopříjmovou to nezajímá, ta se daním vyhne bez ohledu na daňové sazby.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments