Lázně propouštějí kvůli omezení péče hrazené zdravotními pojišťovnami

Březen 01, 2013

Lázně propouštějí zaměstnance, a to kvůli až polovičnímu úbytku pacientů. Loni v říjnu totiž začala platit nová pravidla, která omezila lázeňskou péči hrazenou zdravotními pojišťovnami. Například lázně v jihočeské Třeboni plánují propustit až 12 % zaměstnanců. Od začátku roku jsou poloprázdné. Počet poukazů od pojišťoven se snížil o více než 60 %. O možnosti řešit situaci propouštěním se v lázních hovoří dlouho.

V Třeboni čeká obávaný osud přes 50 lidí, i když půjde v první řadě o odchody do důchodu a smlouvy na dobu určitou. Propouštěl i Jáchymov.

O práci přichází také lidé z lázní Bohdaneč ve východních Čechách. Mimo sezónu navíc dostávají postupně všichni dva týdny dovolenou a jen část platu.

Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha apeluje na stát, aby pomohl třeba tím, že do lázní budou vysílat i státní zaměstnance vojáky, policisty a hasiče na jejich povinné rekondice. Anebo že stát bude přispívat na mzdy některých zaměstnanců, kteří by jinak o svou práci přišli.

Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové chce ministerstvo zdravotnictví omezením lázeňské péče hrazené pojišťovnami ušetřit. Na základě informací získaných z jednotlivých odborových organizací, které působí v lázeňských zařízeních, se společnosti připravují na útlum sektoru a dochází k postupnému úbytku pracovních míst. Informace odborářů na konferenci Sdružení lázeňských míst ČR potvrdila i většina přítomných zástupců zaměstnavatelů. Někteří dokonce předpokládají až 30% snížení počtu zaměstnanců.

Předseda Sdružení lázeňských míst ČR a starosta Třeboně Ing. Jiří Houdek poděkoval odborovému svazu za spolupráci při shromažďování podpisů pod petici za české lázeňství, pod kterou se už podepsalo kolem 20 tisíc spoluobčanů. Potvrdil také, že v současné době v sektoru vládne velká nejistota a pokud budou i nadále zdravotní pojišťovny omezovat poskytování lázeňské péče, ocitne se mnoho lázeňských zařízení na pokraji schopnosti ekonomického přežití.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments