Libyjská opozice: Hlavně nám „nepomáhejte“!

Březen 1, 2011

Zatímco se USA snad chystají rozšířit milionové řady svých odpůrců na Blízkém východě vojenskou intervencí proti Libyi, je možná na místě si připomenout, že ještě v roce 2008 Condoleezza Riceová o Libyi mluvila jako o „pevném spojenci v boji proti terorismu" a vyzdvihovala „skvělou" zpravodajskou spolupráci, přičemž si obzvlášť pochvalovala snahu plukovníka Kaddáfího bránit návratu libyjských bojovníků z Afghánistánu a Iráku a „šíření radikálních islamistických výzev". Kdopak se to asi mezitím změnil? Kaddáfí, nebo USA? Mám silný pocit hraničící s jistotou, že nikdo z nich.

Spojené státy ale podle všeho svého oblíbeného libyjského tyrana a ručitele ropných kontraktů v reálu neodepisují tolik, jak se může ze slovních tirád zdát, neboť Džalví bin Saúd, princ ze Saúdské Arábie, prodloužené ruky USA v regionu, do libyjské televize vyjádřil Kaddáfímu podporu a jedním dechem i vyhlásil fatwu proti všem, kdo proti Kaddáfímu bojují. Mínil tím samozřejmě jen Libyjce.

Americké válečné lodě se mezitím přiblížily k Libyi, byť libyjská opozice jakoukoli mezinárodní, takřka až bratrskou „pomoc" hlasitě odmítá. Mluvčí Národní libyjské rady Háfiz Ghoga zdůraznil, že vojenská intervence není vítána, libyjský lid osvobodil většinu země a „zbytek osvobodí také sám".

Saúdská Arábie mezitím do Bahrajnu – na ochranu tamní otřesené monarchie — poslala dalších 30 tanků (a francouzská státní firma DCI zase specialisty na „kontrolu davu"), přičemž sám Rijád pozorně sleduje sociální sítě v obavách z propuknutí nepokojů. Už v uplynulých týdnech se saúdské policii podařilo potlačit dvě demonstrace v Džiddě.

Poslední vývoj na Blízkém východě poutá pozornost i v Americe, nicméně 67 procent Američanů v průzkumu veřejného mínění vyjádřilo názor, že by se USA měly držet stranou tamních politických nepokojů. Kupodivu, americká armáda po letech přání svého lidu vyhověla a nečinně přihlížela, jak irácké vládní jednotky při potlačování mnohatisícových protestů v ulicích Bagdádu a dalších měst zabili nejméně 19 lidí.

A kuriozita na závěr: američtí jestřábi, senátoři John McCain a Joe Lieberman, vyrazili na výlet do Káhiry „vyjádřit podporu egyptské revoluci" – na náměstí Tahrír se Lieberman zahalil do egyptské vlajky a objímal se s demonstranty v ulicích. Kdyby ti lidé tušili, jaké že to názory oba ve skutečnosti zastávají, nejspíš by američtí senátoři dostali botou…a ne jednou.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments