Lufthansa znovu létá, vyhráno ale nemá

Září 10, 2012

Vedení Lufthansy se v pátek večer dohodlo s odborovým svazem UFO na smírčím jednání, během něhož se neuskuteční další protesty letušek a stevardů. Pokud by ale zkrachovalo, varoval předák UFO Nicoley Baublies před velmi dlouhou sérií stávek. Provoz největší evropské letecké společnosti Lufthansa se po páteční 24hodinové stávce palubního personálu v Německu vrátil k normálu.


"Pokud Lufthansa nezmění svůj postoj, budeme stávkovat celé čtyři dny nebo i tři týdny," řekl Baublies týdeníku Focus. Odbory na to mají dostatek prostředků. "Dvacet let jsme na to šetřili členské příspěvky," upozornil zaměstnavatele. Vedení firmy odbory předložily vlastní návrh úsporných opatření. "Navrhli jsme Lufthanse, jak může ročně ušetřit na osobních nákladech osm procent, což je 72 milionů eur," přiblížil Baublies.


Páteční stávka palubního personálu byla zatím největší v dějinách společnosti. Zrušeno kvůli ní muselo být okolo 1000 letů, což se dotklo více než 100 000 pasažérů. Odpadlo i deset letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem. Žádný větší chaos na letištích ale nezpůsobila, protože o ní většina cestujících věděla dopředu a mohla se na ni připravit.UFO žádá pro více než 18 000 letušek a stevardů zvýšení mezd o pět procent. Aerolinie nabízejí maximálně 3,5 procenta.

Odborářům se také nelíbí najímání externího palubního personálu na lety z Berlína nebo záměr vytvořit koncernovou nízkonákladovou aerolinku, kam by se za nižší mzdu přesunula část stevardů, což je součást úsporného programu Lufthansy. Ta už v pátek slíbila, že od příštího roku skončí s najímáním externích sil.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments