Malá škola politiky I. – Zadlužování, dluhy a rozpočtová neodpovědnost

Jak jistě víte, milé děti, být zadluženým, to je velmi příjemná a krásná věc. Máte všeho dostatek, vaše maminky a tatínkové vám mohou všechno koupit, cokoliv si jen přejete. V obchodě postačí, aby vaši rodiče ukázali kreditní kartu a vše, co byste rádi, bude hned zakrátko vaše. Můžete tak mít dostatek lízátek, cukroví, žvýkaček a dokonce i banánů.


Abyste se mohly, milé děti, dostat do toho příjemného stavu zadlužení, musíte si nejprve najít člověka, který se .. dejme tomu .. jmenuje například pan Věřitel. Od toho pana Věřitele si pak musíte nějaké peníze vypůjčit. Jednoduše řečeno, on vám dá peníze a vy mu slíbíte, že je do určité doby vrátíte. Kdyby pan Věřitel byl váš příbuzný, postačilo by, kdybyste mu v budoucnu vrátili jen to, co vám půjčil. Svědčí však o dobré výchově, když si vypůjčíte od někoho cizího, abyste mu mohly v budoucnu vracet i ještě něco navíc, čemuž se v dobrých lichvářských rodinách říká úrok.

Uveďme si příklad ze života: Chcete-li si půjčovat, je dobré být na tuto činnost dobře připraveni. Příprava se dá zvládnout nejlépe tak, že se stanete nejdříve úplně chudými. Musíte proto za tím účelem rozprodat docela všechno, co máte. Pokud by to už nikdo nechtěl koupit, musíte mu to dát zadarmo, anebo takovou věc rovnou vyhodit do kontejneru. Kdybyste byly, milé děti, při té přípravě na zadluženost například předními státními politiky, noviny by pak o vás napsaly, že právě provádíte privatizaci majetku státu. Vašimi velkými českými historickými vzory by přitom jistě byli například pánové Klaus, Zeman, Ježek, novodobými vzory pak páni Nečas, Kalousek, Vondra a mnozí další. Protože to jsou slavní mužové, zajisté je jednou v budoucnu uvidíte viset v naší Síni Tradic, Odpovědnosti a Prosperity.

Takže, milé děti, zopakujme si, co jsme se dnes naučili: Před vlastním začátkem vypůjčování musíte nejprve všechno prodat nebo rozdat. Jestliže váš majetek nikdo nechce, pak jej musíte rovnou vyhodit. Vypůjčovat si můžete na dlužní úpisy věřitelů nebo na dluhopisy vlastní, které vydáte a někomu hóódně levně prodáte. Můžete také někomu slíbit, že si od něj v budoucnu nějakou velkou sumu vypůjčíte a pak mu sdělit, že jste si to rozmyslely. On vás poté může u soudu zažalovat, že jste mu překazily budoucí obchod. Soud vás odsoudí k náhradě a vy tak pěkně a bezpracně navršíte vaše dluhy, aniž byste vůbec musely cokoli dělat a něco si obtížně vypůjčovat.

Milé děti, až tohle všechno jednou dokážete, budete mít doma vždy dostatek banánů a žvýkaček a bude se vám určitě na světě moc líbit. Ano, a abych nezapomněl: Po příchodu domů vyřiďte vašim rodičům, že za tu dnešní hodinu základů vlastivědné ekonomie, kterou jste právě ode mne dostaly, mi vaši rodiče prozatím zůstali dlužni. Ale nechť jsou rodiče klidní, úrok z tohoto dluhu jim budu počítat jen třicet procent a smluvní pokutu, čili poplatek z prodlení splátek, za každý den jen dvě procenta. A protože jsem hodný pan učitel, budu jim ty úroky a poplatky z prodlení počítat teprve až od předvčerejška.

Milé děti, skončila vaše první vyučovací hodina předmětu vlastivědy na téma "Budování zadluženého kapitalismu v Čechách a na Moravě". Sbalte si své učebnice, ukliďte pytlíky od svačin pěkně do koše a židličky dejte na lavice. Ať se tu naše paní uklízečka při šůrování tolik nenadře, protože večer si má přijít naši školu prohlédnout pan exekutor.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments