Manipulace s volebními průzkumy

Podle posledních volebních průzkumů v Německu jsou Piráti s 13% třetí nejsilnější politickou stranou. Dostávám často otázky, proč nejsou Piráti v ČR v průzkumech vidět.

Organizaci strany i vnitřní strukturu mají pirátské strany po celém světě velice podobnou. Česká pirátská strana s německými piráty velice těsně spolupracuje (místopředseda německých Pirátů Pavel Mayer pochází z Čech, kde i vyrůstal). Máme politický program velice podobný německému. Používáme i stejné prostředky organizace. Pomáháme si navzájem ve volebních kampaních. Německá Pirátská strana vznikla o tři roky dříve než Česká, což je zřejmě také jednou z příčin nízkých preferencí českých Pirátů.


Vzhledem k posledním aktivitám jsem však byl překvapen, že se v posledních zveřejněných průzkumech společnosti FACTUM Česká pirátská strana vůbec neobjevuje. Zvláště, když dosáhli po propadu vládních stran úspěch SSO s 3,5% (v posledních parlamentních volbách skončili až za Piráty).


Jedním z možných vysvětlení je však metoda volebního průzkumu. Jeden z našich příznivců se průzkumu zúčastnil a poslal nám fotokopii dotazníku.


Dotazovaný si mohl vybrat mezi 14 politickými stranami, Pirátská strana mezi nimi však nebyla. Přitom neopomněli na Pravý blok Petra Cibulky a Paroubkův LEV21. V posledních parlamentních volbách skončila Česká pirátská strana v pořadí na 11 místě, přesto nebyla v dotazníku uvedena. Výsledky průzkumu jsou proto celkem pochopitelné. Vůbec bych se nedivil, kdyby agentura na základě pokynů upravovala i zveřejněné výsledky zařazených politických stran. Nyní je to zřejmě levnější, před volbami ceny manipulací vzrostou.


Výpadek z dotazníku zřejmě nebude náhoda. Když v roce 2010 Česká televize z grafu v reportáži o studentských volbách odstranila sloupec s 11% výsledkem, nebyla to také náhoda. Pracovníci televize nám později přiznali, že dostali nařízeno sloupec s volebním výsledkem České Pirátské strany z grafu vymazat, jinak by reportáž nesměli vysílat.Nechci si stěžovat, naopak jsem potěšen tím, jak se nás současné mocenské zkorumpované struktury bojí.


Převzato z Pirátských novin


Stanův komentář: Pokud se neštítí manipulovat s předvolebními průzkumy u jedné neparlamentní strany, můžeme vůbec věřit všemu ostatnímu? A můžeme věřit férovosti voleb?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments