Martin Fassmann pro Vaši věc: Je tam záměr…

Vaše věc: Prohlášení, kterým odbory vyhlašují stávku, varuje také před dalším zadlužováním státu, protože jsou podtrženy daňové příjmy. Co se děje?


Martin Fassmann: Viděl jste informaci ve sněmovně. Teď se trochu začal výběr DPH lepšit, ale nicméně prakticky všechny druhy daní jsou vybírány níže než roku 2010, a co je podstatnější, níže než to stanovil schválený rozpočet na letošní rok. Máme sice reálný hospodářský růst o 2,8 procenta, ale pro veřejné finance je rozhodující nominální růst, v běžných cenách, ve skutečných tržbách. A ten stoupl jen o 1,9 procenta, zatímco rozpočet počítal se 3,4 procenta. To je důvod, proč nelze vybrat daně.

Vaše věc: Co hrozí?


Martin Fassmann: Rozpočtový schodek už je o 25 miliard korun větší, než měl být v této části roku. To znamená, že Kalousek bude muset v příštím pololetí tvrdě šlápnout na brzdu. Ořeže všechny výdaje, aby se vešel do schváleného schodku – jestli se mu to vůbec povede. Ale tím ještě dál podřízne hospodářský růst. Stačí se podívat na poslední vývoj v průmyslu, stavebnictví nebo dopravě a vidíme riziko, že ekonomika se zadrhne i bez takovýchto zásahů.

Takže, co vlastně dělá nejlepší ministr financí na celém světě? Neplní základní úkol, není schopen nastavit příjmovou stranu rozpočtu. To je ve skutečnosti na odvolání. Místo toho jsou všichni nadšeni, jak budou vesele škrtat. Ale k prosperitě se nedá proškrtat. A k růstu už vůbec ne. Ale s kým o tom debatovat? S VV?

 

Celý rozhovor na VašeVěc.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments