Military monitor 17/2011

Událostí, která zastínila všechny ostatní, bylo zabití Usámy bin Ládina komandem USA. Od té doby nikdo o ničem jiném nemluví, každý den se objeví nejméně dvě nové verze toho, co se stalo, nejasností je víc než obvykle, mlžení a spekulací také a vzato kolem a kolem, nemá smysl to víc rozebírat ani komentovat, stejně už je poněkud přeládínováno. Kromě toho, že vypuklo mnoho povyku pro nic, se zatím nic neděje, odvetná kampaň se nekoná a Američané se z Afghánistánu nestahují.


NATO v Libyi (ano, opravdu se tam stále bojuje a klesající zájem médií na tom nic nemění) zaznamenalo epochální triumf: Nálet NATO nepřežil Kaddáfího nejmladší syn a tři vnoučata


Odtajněné dokumenty o vězních z Guantánamo rozbíjejí západní mytologii o globální hrozbě terorismu: „Ze zveřejněných dokumentů o vězních z Guantánamo vyplývá, že Západ hrubě přeháněl vliv a schopnosti Bin Ládínovy al-Kajdy.“ Aby se pak někdo nemohl zase vymlouvat, že o žádných koncentračních táborech nic nevěděl, tak si to raději zopakujeme: Pentagon věděl, že na Guantánamu drží i nevinnétajné dokumenty odhalují pravou tvář Guantánama.


Boj proti terorismu v praxi: Atentátník Al-Kájdy pracoval pro britskou tajnou službu MI6.


Rusko úspěšně otestovalo střelu R-29RM Minerva (Successful Sineva launch).


Obama se nudí a tak si hraje škatulata, hýbejte se: Dosavadní šéf CIA Panetta se stane americkým ministrem obrany, v čele CIA ho vystřídá generál David Petraeus.


Satelity velikosti lidského nehtu budou testovány během nadcházející mise raketoplánu Endeavour. Vojenské využití zatím není jasné, ale není pochyb, že „hodní hoši“ už na nějaké přijdou.


Hamás a Fatah se konečně dohodly na smíru, Izrael je proti. Klid v Palestině se asi někomu nehodí do krámu. Izraelské představy řešení palestinské otázky mají zřejmě hodně společného s konceptem německého Vítězného míru.


Podle EU jsou muslimové odpovědní za 3 z 249 teroristických útoků (EU: Muslims responsible for 3 out of 249 terror attacks). Jinými slovy, až je za cenu nesmírných obětí porazíme na hlavu, nic se nezmění, problém terorismu se nevyřeší a bezpečnost se nezlepší (spíše zhorší, protože přibude lidí hledajících „spravedlnost“).


Češi vyvinuli nový transportér, vyjde levněji než pandury. Před záchvatem optimismu doporučuji přečíst si diskusi, ono to s tím českým příspěvkem k boji za svobodu a demokracii totiž nebude zase tak žhavé.

USA riskují válku s Čínou a Ruskem a všechno naznačuje tomu, že to není ani hloupost, ani neobratnost, ale záměr pramenící z iluze o vlastní neporanitelnosti a předurčenosti ke světovládě. Ovšem nic se nejí tak horké, jak to Wall Street uvaří, Čína ve studené válce vrací úder.


Na hranicích Thajska a Kambodže vypukla malá válka. Malá válka, také válka.


Rusko vybuduje nadpozemský*) obranný štít (Russia to build aerospace defence shield), který bude integrovat kosmickou i protiletadlovou obranu a bude připraven na spolupráci se štítem NATO v Evropě.*) Přijímám návrhy na překlad anglického termínu „aerospace“.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments