Ministerská hádanka

Soubor:Jaromír Drábek - auto.JPGHypotetická situace: někdo přijde, vnutí vám obálku se statisíci korun a řekne, že je to úplatek. První a zcela nevyhnutelná otázka, vaše i přihlížejícího publika, musí být: „A za co je to úplatek, proč mi ho dáváš?“

Za jakým účelem dal Vít Bárta svým dvěma kolegům, Kočí a Škárkovi, ony statisícové obnosy, to nám obě Bártovy oběti nevysvětlily. Jenom se od té doby bojí o život, nalézají odposlouchávací zařízení a celé to začíná být podobné mýdlové opeře. A novináři se kupodivu moc neptají…


Nemám jediný důvod být nakloněn mediální bublině, nazvané VV, kterou vyprodukovala poptávka po nějaké straně, ke které by mohli přeběhnout voliči již zcela zhnusení poměry v kmotrovské ODS. Aby náhodou nezůstali sedět doma nebo, nedejbože, to nehodili doleva. Bublině, kterou přifoukly polosvlečené animírky v rolích političek, bez odpovídajícího intelektuálního a zčásti i odborně kvalifikovaného osobního zázemí.


VV dostala svá procenta, vstoupila do koaliční vlády, a – to je zcela zásadní – začala realizovat několik fragmentů svého volebního programu. Tzv. úhelným kamenem (co to vlastně je?) se stalo ministerstvo vnitra, silový rezort, který nese spoluvinu na katastrofálních poměrech morálky, etiky a zákonnosti v tomto státě. Tvoří ho langerovci, kteří, zakopáni a zabarikováni ve služebnách a služebních automobilech, od sebe odpálkovávají zoufalé pokusy veřejnosti přinutit je, aby něco konečně dělali s tzv. bagatelní kriminalitou, která občany pálí nejvíce. S vyhlídkou na výsluhu let, to je ta zářná hvězda na obzoru, která je nutí zůstávat ve službě. A kteří vědí naprosto přesně: vyšetřuje se jenom vocaď až pocaď, a hranice určuje Ivánek, lépe řečeno určoval.


Dostali nového ministra, a ten začal dělat velmi znepokojivé kroky. Vyhodil policejního prezidenta, pravou ruku ODS, pošťáka, který se vším, co by ODS mohlo ohrozit, okamžitě běhal za premiérem a patrně i jinam.Vydal protikorupční strategii, kterou mu musel Nečas očesat, vždyť by dávala policii možnost nahlížet do daňových záležitostí, bankovního tajemství a rozšiřovala možnosti účinně sledovat a předběžně i zamezit manipulaci s majetkem podezřelých. A konečně, jak pravil Vít Bárta u Moravce tuto neděli, zrušil rozkaz policejního prezidenta, který umožňoval centrálně ovlivňovat zahájení či nezahájení trestního stíhání v oblasti korupčního chování, tedy chování, typického pro státní úředníky, policisty, justici, politiky a podnikatele. Což byla poslední kapka do číše trpělivosti kmotrovské ODS a – podle Bárty – i pravý důvod současně zahájené protiveverčí války.


Srovnejme si přístup médií k dvěma zcela totožným jevům. Bártovi se o hlavu otlouká strategie ABL z roku 2008, ve které se říká, že je nutné zajistit vliv firmy na zakázky z veřejných zdrojů, které dělají 40 % všech zakázek pro bezpečnostní soukromý sektor v EU. Může si firma dovolit ignorovat téměř polovinu trhu? Za druhé – je obecně známo, jakým způsoben se firmám zakázky přidělují: korupčním až na půdu. A za třetí: zeptal se někdo pana Kroupy, jak dlouho má v ruce interní materiál ABL, od koho ho má a, hlavně, proč s ním vylezl přesně v hodině H?


Viamont objem svých zakázek od státu za dobu působení svého bývalého vlastníka Řebíčka na ministerstvu dopravy zvýšil sedmkrát – a celkem v pohodě, žádný skandál okolo toho není. Jistě si pamatujete karlovarskou losovačku, která policii i justici nechala zcela chladnou.


Ignorovat toto podhoubí všech veřejných zakázek znamená, že se k nim firma nedostane. Tedy i nepřizpůsobit firemní strategii těmto skutečnostem by bylo zhoubné. Realita.


Vezměme si prakticky totožné případy. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl od roku 1992 činný v Hospodářské komory ČR, několik let jejím prezidentem, od roku 2008 čestným, stále činný v podnikatelské sféře i HK. Z bohulibých cílů této profesní organizace: „Hospodářská komora České republiky … účinně prosazuje a hájí zájmy českých podnikatelů. HK ČR si dává jako jeden z hlavních cílů své činnosti aktivně se podílet na ovlivňování podnikatelského prostředí, aby pro podnikatele zajistila co nejvýhodnější podmínky pro podnikání. Hospodářská komora České republiky jako samospráva podnikatelů si dále dává za cíl poskytovat služby všem podnikatelům, zvýhodněné služby pro své členy, a to jak v rámci poradenství, zprostředkování informací, tak i navazování obchodních kontaktů.“


Srovnejte si oficiální cíle HK a strategii ABL: vidíte rozdíl? Bárta i Drábek ve svých výchozích ideologických přístupech jsou na tom naprosto stejně. Okolo jednoho je oblak nenávistného štvaní, druhý je v pohodě.


Vezměme si praktické působení obou pánů v ministerských křeslech. Pan Bárta přiškrtil jak své podřízené, tak i stavební firmy, které se na státních zakázkách pásly (o 13 miliard). Nelze mu vytýkat jakékoliv jednání, které by zpochybňovalo jeho působení ve prospěch státu a občanů. Pan Drábek ve svém návrhu důchodové reformy přihrál soukromým podnikatelům v oblasti důchodového připojištění 22 miliard ročně, a to způsobem, který je zjevným okradením občanů o jejich peníze: plánuje povinné odvody do soukromých firem, oslabení průběžného pojištění, slevu podnikatelům na odvodech – a to všechno si zaplatí občané ze svých příjmů, zvýšením daní z přidané hodnoty na potravinách a lécích.


Pan Drábek neudělal – kromě úvodní teatrální akce – jediné opatření, které by zamezilo zaměstnávání černých duší, vyplácení pouze minimálních mezd a zbytek výplaty na ruku, zcela běžná metoda, kterou podnikatelští gangsteři okrádají stát o desítky a stovky miliard ročně na odvodech do fondů zdravotního a důchodového pojištění. Jenom v oblasti pohostinství a hotelových služeb se daňové úniky odhadují na 60 miliard korun.


Tedy ještě jednou: jeden ministr očesal příjmy soukromých firem o třináct miliard, druhý jim přihrál dvacet dva miliard korun ročně a toleruje úniky příjmů důchodového pojištění v měřítku desítek miliard korun. Jeden ministr byl, díky mediální kampani a nevysvětlitelnému chování tří poslanců vlastní strany, donucen rezignovat, druhý je v pohodě a cení své zoubky z ministerského křesla dál.


Hádejte, který je který, můžete třikrát.

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments