Revoluce nebude náležitě licencována


Je to vidět všude. Velké společnosti se snaží převzít kontrolu nad našimi komunikačními nástroji a ohánějí se při tom strachem z porušování copyrightu. Často jim při tom pomáhají politici, kteří touží po stejné kontrole a odkazují při tom na hrozbu terorismu nebo jiné McCarthystické strašáky současnosti. My bychom se na tyto snahy měli dívat v perspektivě revolucí, které právě teď probíhají v Arabském světě.



Máme zde SonyBMG, která převzala administrátorská práva na počítačích milionů svých zákazníků, jenom proto, aby zabránila kopírování hudby. Evropské orgány požadují možnost odposlechů všech telekomunikační zařízení. Výrobci aut instalují do svých vozů dálkové vypínače (kill switch). Microsoft vkládá stejný druh „vypínačů“ do svého software, spolu s Apple a Google, kteří dělají to samé se svými telefony. Intel vestavuje stejné dálkově řízené vypínače do procesorů. Amazon maže elektronické knihy z našich knihoven.

Míra slepé důvěry v autority je alarmující. Stále rostoucí touha vědět o čem a s kým se bavíme, je důvodem víc než ke znepokojení a tuto touhu otevřeně projevují mediální společnosti stejně jako politici. Aby toho nebylo málo, nejde jen o odposlech; korporace i politici otevřeně chtějí – a dostávají – právo nás umlčet.

Průmysl duševního vlastnictví (copyright industry) požaduje právo přerušit naší osobní komunikaci. Stačí abychom se bavili o věcech dostatečně rozvratných, rozvratných podle autorit nebo zábavního průmyslu, linky najednou ohluchnou. Ještě před dvaceti lety by se tyto vyhlídky zdály naprosto děsivé; dnes je to realita. Nevěříte? Zkuste na Facebooku nebo MSN sdílet odkaz na The Pirate Bay a sledujte, jak na duhou stranu dorazí jenom ticho. Zábavní průmysl bojuje za to, aby byly podobné praktiky všudypřítomné. Stejně tak činí někteří politici, kteří tím sledují vlastní cíle.

Zatímco zábavní průmysl a represivní velkobratrští politici nemusí mít stejné motivy, prosazují zcela shodné změny společnosti a kontrolu nad naší komunikací.

A současně je minutu po minutě sledován a archivován pohyb lidí na úrovni ulic.

Jak můžete revoltovat, když je tohle všechno kolem vás, když vaše slova utichnou dřív, než stačí dorazí k uším dalších lidí, když režim může dálkově sledovat kdo se s kým setkává a kde, když může zničit všechna vaše zařízení pouhým stiskem tlačítka.

Západ v tomto ohledu nemá právo kritizovat Čínu nebo bortící se režimy Arabského světa.

A přesto je v této temnotě odboj, který sílí každým dnem.

Aktivisté pracují po nocích, aby přemohli neustálý dozor a sledování a zaručili svobodu slova vývojem nových nástrojů. Oni jsou hrdinové naší generace. Tím, že zajistí svobodu projevu a svobodu tisku, zjistí nesledovatelný a nezablokovatelný způsob komunikace. Proto také porazí copyrightový monopol v jeho jádře, i když jen jako vedlejší produkt svého snažení.

Svobodný a otevřený software je základ proti-reakcí na snahy zavádění Velkého Bratra. Je otevřený, takže může být ověřeno, že neobsahuje žádné možnosti odposlechu nebo dálkové deaktivace a když je zapotřebí, může se šířit jako požár. Kromě toho se zříká kopírovacího monopolu až do krajnosti, kde populární modely vývoje aktivně bojují proti kopírovacímu monopolu, který se snaží vytvořit spojení mezi vynucováním copyrightu a represí. Svobodný operační systém a komunikační software jsou základní kameny budoucí svobody slova nás všech, stejně jako lidí, kteří právě v těchto dnech svrhávají despotické režimy.

Software, který je vyvíjen těmito hrdinskými aktivisty, je zárukou našich práv. Software jako Tor, FreeNet, I2P, TextSecure a RedPhone. Skutečnost, že se pomocí nich mohou odposlechům vyhnout i kriminálníci, je jenom malá cena, kterou platíme za svá práva. Zítra to můžeme být my, kdo je považován za podezřelé z podvratné činnosti. Jsou to nástroje používané těmi, kteří revoltují proti zkorumpovaným režimům dneška a my bychom si z toho měli vzít poučení.

Zároveň tento svobodný software činí copyrightový monopol z principu nevymahatelný tím, že vytváří možnost neodposlouchá­vatelné anonymní komunikace potřebné pro zajištění našich občanských svobod. Mike Masnick z Techdirtu nedávno poznamenal, že „pirátství a svoboda jsou si podezřele podobné".

Možná, že zásady Freenetu to ilustrují nejlépe:

„Nemůžete garantovat svobodu slova a zároveň vynucovat copyrightový monopol. Tudíž každá technologie určená pro zachování svobody slova musí zároveň zabránit vynucování copyrightového monopolu.“

Boje za základní svobodu slova a za pokoření copyrightového monopolu jsou jeden a ten samý.

Z toho důvodu se budou revoluce odehrávat za použití takových technologií, které se nejenom obejdou bez copyrightového monopolu, ale aktivně jej ruší. Revoluce nebude náležitě licencována.


Překlad článku The Revolution Will Not Be Properly Licensed publikovaného pod licencí Creative Commons BY, jehož autorem je Rick Falkvinge, zakladatel Švéské pirátské strany.

Díky za překlad, K47.cz: http://k47.cz/od-jinud/revoluce-nebude-nalezite-licencovana


Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments