Momentář ponečasový

Četli jsme: Nečas po výslechu prohlásil, že nebude žádat sněmovnu o své vydání. "Je to politický proces a já nevidím důvod, proč bych jim to měl zjednodušovat. Jsem stíhán za politické kroky, ne za nějakou kriminální činnost. A to je podstata imunity."

Myslíme si: Zdá se, že Nečas vychází z názoru, že obžalovaní určují, za co jsou stíháni. Nezkušený kolínský poslanec Pekárek se dokonce nechal po odsouzení vyhodit z ODS, aniž by se hájil, že převzatý úplatek byl na politickou činnost.


***


Četli jsme: Vazba podle Nečase všem obviněným zničila společenský status a postupně je ničí i existenčně. Často podle něj přitom jde o živitele rodin, na kterých jsou závislé nezletilé osoby. Někteří z vazebně stíhaných lidí navíc mají i zdravotní problémy, které může vazba zhoršit. "Pokud se to stane, činím pana Ištvána osobně zodpovědným za to, že jim zničil společenské postavení a ničí je existenčně.

Myslíme si: Totéž přece tvrdil uvězněný poslanec Rath a nikdo se ho chudáka nezastal, že mu vazba (nota bene delší než přislíbených pár měsíců pro Nagyovou a spol.) ničí společenské postavení. Ještě, že prodlužování vazby ho existenčně neničí, protože mu zůstal poslanecký plat. Když někdo vymění poslancování za místo v dozorčí radě, udělal chybu. Kromě toho bych čekal, že u nás máme demokratický režim (i když to Nečas tímto svým prohlášení evidentně zpochybňuje). A v demokratickém režimu nerozhoduje o vazbě státní zástupce, ale soudce. Toho také bude činit Nečas odpovědným? To by ovšem byl vážný útok na demokratický režim.


***


Četli jsme: Nečas byl při výslechu napomenut dvakrát, přičemž žalobce Bajger mu v jednom případě hrozil prstem. Nečas mu na to řekl, že se ho snaží zastrašit.

Myslíme si: Proboha, jestli tohle budou číst školní děti, tak mohou obvinit hrozícího pana učitele taky ze zastrašování.

***


Četli jsme: Žalobce Ištván: "Klientelistická síť napojená přímo na orgány činné v trestním řízení údajně bránila v minulých letech objasňování kriminálních případů zasahujících do horních politických pater."

Myslíme si: Časy se mění. Předpokládám, že součástí obhajoby v tomto případě bude konstatování, že klientelistická síť, napojená přímo na orgány činné v trestním řízení, napomáhá vytváření kriminálních případů, zasahujících do horních politických pater.


***


Četli jsme: Žádost pana Ratha, aby se mohl zúčastnit hlasování sněmovny o jejím rozpuštění byla soudem nižší instance zamítnuta, ač pan Rath nepozbyl poslaneckého mandátu, poněvadž dosud nebyl pravomocně ani nepravomocně odsouzen, a stale je jej nutné pokládat za nevinného.

Myslíme si: Dotyčný soud ho zřejmě podle českých zvyklostí považuje za sprostého podezřelého.


***


Četli jsme: Nový ministr Fischer jmenoval svou náměstkyní Evu Anderovou, která pro něj pracovala jako poradkyně v prezidentské kampani. Anderová nahradí současného letitého náměstka.

Myslíme si: Zřejmě mladá krev musí nahradit letité náměstky.


***


Četli jsme: Exministr Kalousek kritizoval výběr ekonomicky nekvalifikovaného Fischera na post ministra financí.

Myslíme si: Statistik má snad k finančním sumám bližší vztah než chemik (i když ho jeden časopis vyhodnotil jako nejlepšího ministra financí z rozvojových ekonomik). Když to u ministra-chemika nevadilo třeba v roce 2009, kdy HDP během jednoho roku kleslo z plus 3 % na minus 4 %, tak to asi horší u statistika nemůže být .

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments