Četli jsme: Exprimátorovi Bémovi nesedí používání slov korupce a kmotr. Napsal: "I veřejnost už musí být výrazem ‚kmotr‘ otrávená a znechucená. Třeba by bylo řešením zákonně zakázat oháněním se slova ‚kmotr‘ a ‚korupce‘ v kontextu naší politiky."
Myslíme si: A kdyby se zakázalo i slovo "krást" tak rázem žijeme ve Slunečním státě tak, jako ho popsal Campanella.
***
Četli jsme: Ani pět ministrů nedokázalo zabránit odletu ruského letounu, v němž si agenti FSB odvezli z ČR podnikatele Torubarova.
Myslíme si: To by pan premiér neměl na své cestě do Ruska lehkou pozici, kdyby se to jeho ministrům povedlo. A kdyby tak měl podnikatel Pitr takové zastánce ve Švýcarsku, jako jsou u nás, tak by k nám taky nedorazil. Ještě, že ho pak naše soudy uznale propustily.
***
Četli jsme: Primátor Svoboda si myslí, že je od von Schwarzenberga nefér, že za pomoc v prezidentské kampani nezabránil, aby TOP09 Svobodu nevykopla. Schwarzenberg říká, že sice byl v Arábii, ale Svoboda na něj má telefonní číslo.
Myslíme si: Asi je to špatné číslo, protože advokát Hulík se v kauze Torubajev na von Schwarzenberga dovolal i v noci (to ale byl pan ministr vyspalý už přes den).
***
Četli jsme: Premiér prohlásil, že je rozdíl mezi politikem a účetním, který je svým duševním obzorem schopen obsáhnout maximálně roční účetní uzávěrky.
Myslíme si: Prý tím myslel ministra Kalouska. Vzhledem k tomu, jak dopadají prognózy MF vůči skutečnosti, je to možná i přecenění toho duševního obzoru.
***
Četli jsme: Právník Hasenkopf: Neexistuje právní norma, která by prezidenta nutila někoho velvyslancem jmenovat. (A také neexistuje právní norma, která by umožnila prezidentovi platně jmenovat někoho velvyslancem bez souhlasu premiéra.)
Myslíme si: Podle ústavy se tedy do tohoto procesu plete ministr von Schwarzenberg jen ze zvyklosti. A protože ústava taky neobsahuje žádný termín, do kdy se velvyslanec má nebo nemá jmenovat (což obdobně platilo i pro ustanovení ústavních soudců za prezidenta Klause), a náš váhavý premiér se do řešení tohoto problému nemá chuť pustit, budeme muset čekat a čekat…
***
Četli jsme: Obchodníci s pohledávkami a banky vymáhají v mnoha žalobách po státu proplacení státních garancí za úvěry, které před více než dvaceti lety centrální banka poskytla podnikům před privatizací (to znamená podnikům následně vytunelovaným).
Myslíme si: Kdyby tak Klaus místo amnestie tunelářům vyhlásil zrušení starých státních dluhopisů, tak by byl státu pomohl…
***
Četli jsme: Vláda navrhuje zrušit dosavadní zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Nový zákon však staví koncepci tak, že tím, kdo bude daň platit, je kupující – nabyvatel nemovitosti.
Myslíme si: Na základě tlaku veřejnosti byl upraven zákon o církevních restitucích tak, že převody nemovitostí budou zdaněny. Jenže když tu daň nově zaplatí kupující, tak to se to bude církvi prodávat, že? Holt se musí umět tlak veřejnosti chytře obejít.