Husní Mubarak použil ostrá slova vůči Spojeným státům, když popsal úsilí o prosazení demokracie na Středním východě jako zavádějící. Učinil tak v telefonnickém rozhovoru s izraelským zákonodárcem den předtím, než přestal být prezidentem Egypta.
Tento zákonodárce, bývalý ministr vlády Benjamin Ben-Eliezer v pátek v televizi řekl, že ve čtvrtek odcházel po dvacetiminutové konverzaci s pocitem, si dvaaosmdesátiletý vůdce právě uvědomil, že „nastal konec Mubarakovy éry“.
„Řekl o Spojených státech velmi ostré věci,“ tvrdil Ben-Eliezer, člen Strany práce, který jednal s Mubarakem při četných příležitostech v dobách, kdy sloužil v různých izraelských koaličních vládách.
„Dával mi lekce z demokracie a řekl: ‚Vidíme demokracii, kterou Spojené státy prosazují, v Íránu a spolu s Hamásem v Gaze, a to je osudové pro Blízký východ‘,“ řekl Ben-Eliezer.
„Možná, že mluví o demokracii, ale nevědí, o čem mluví, a výsledkem bude extremismus a radikální islám,“ citoval Mubaraka.
Americká podpora prodemokratických elementů v Íránu nevedla ke změně režimu v islámské republice, a Hamás, považovaný Washingtonem za teroristickou organizaci, vyhrál v roce 2006 v palestinských volbách podporovaných Spojenými státy.
Hamás převzal kontrolu nad pásmem Gazy v roce 2007 poté, co se koaliční vláda vytvořená se Západem podporovaným palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem zhroutila v boji o moc. Ben-Eliezer řekl, že Mubarak rozvedl v telefonním hovoru téma „co očekává, že se bude dít na Blízkém východě po jeho pádu“.
Mubarak tvrdil, že sněhová koule (občanských nepokojů) se v Egyptě nezastaví a nevyhne se žádné arabské zemi na Blízkém východě a v Perském zálivu. „Řekl ‚Nedivil bych se, když v budoucnu uvidíte více extremismu, radikálního islámu a dalších poruch – dramatické změny a otřesy‘,“ dodal Ben-Eliezer.
Egypt se v roce 1979 stal první arabskou zemí, která podepsala mírovou smlouvu s Izraelem a podpořila Spojenými státy vedené úsilí o ukončení izraelsko-palestinského konfliktu.
Premiér Benjamin Netanjahu minulý týden varoval před islámskou revolucí íránského stylu v Egyptě, pokud by měli nakonec převzít moc Mubarakovi rivalové z Muslimského bratrstva. „Zopakoval větu, ‚Sloužil jsem své zemi, Egyptu, 61 let. Chtějí mě vyhnat? Nebudu utíkat. Chtějí mě vyhodit? Neodejdu. Pokud to bude třeba, budu zabit tady‘,“ řekl Ben-Eliezer.
Převzato z Haaretz
Překlad: Aram
Foto: zdroj